Анализ: Биоразнообразието в Европа е застрашено въпреки усилията за неговото опазване

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
3 Минути

Стотици растителни и животински видове в Европа и естествените местообитания са застрашени въпреки усилията за тяхната защита, се казва в доклада на Европейската агенция за околна среда (ЕИП), публикуван вчера. Заплахите за природата включват земеделие, урбанизация и замърсяване.

„Нашата оценка показва, че гарантирането на здравето и оцеляването на европейската природа и човешкото благосъстояние изисква фундаментална промяна в нашия подход към производството и консумацията на храни, използване на гори и изграждане на градове“, каза Ханс Бруйнинкс, изпълнителен директор на Европейската агенция за околна среда (ЕИП).

Тези усилия трябва да вървят ръка за ръка с по-доброто прилагане и прилагане на политиката в областта на околната среда, както и засилената амбиция в климатичната политика, особено в областта на транспорта и енергетиката, добави Бруйнинкс.

Според документа „Състоянието на природата в Европейския съюз“, обхващащ периода от 2013 до 2018 г., опазването на видовете и местообитанията в Европа не е добро и промяната на тази ситуация изисква много работа за постигане на тяхното подходящо ниво, в съответствие с европейските цели. Изследвания на ЕИП са базирани на работата на над 220 000 човека, повече от половината, от които са били доброволци. Те оцениха три тематични области – птиците, другите животни и естествените местообитания.

47 процента от 463 изследвани вида птици се радват на добър природозащитен статус, което е 5% намаление в сравнение с предишния доклад от 2008-2012 г.

Цели 81% естествените местообитания са слабо или изобщо не са защитени. Положението на ливадите, дюните, торфищата и блатата се влошава значително, докато защитата на горите се подобрява, се казва в доклада.

Документът обаче показва положителни тенденции, като нарастващата площ на защитени зони по програма „Натура 2000“. Въпреки това е подчертано, че в случай на защита на конкретни видове или типове местообитания, обикновено можем да говорим само за успехи на регионално или местно ниво, а не общоевропейско.

Като най-големите заплахи за биологичното разнообразие докладът на ЕАОС посочва преди всичко интензивното земеделие, растежа на градовете и неустойчивото управление на горите. Допълнителни заплахи са замърсяването на въздуха, водата и почвата, както и незаконната сеч и бракониерството на риби и животни. Тези фактори се влошават от промени в речния поток, като регулиране на реките, нашествия на чужди видове и климатични промени.

Сред политиките, които могат да подобрят опазването на природата в Европа, авторите на изследването споменават новата европейска стратегия за биологичното разнообразие до 2030 г. и стратегията от фермата към разклонението, които са ключови елементи от по-широкия европейски дневен ред.

“Нито една държава не е спряла намаляването на биологичното разнообразие, така че това е нашият общ проблем”, казва Мишел О’Брайън, служител на Европейската комисия, отговарящ за опазването на околната среда, който обобщи доклада.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА