Добивите от зърнени култури у нас растат, цените намаляват

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Прибирането на реколтата от зърнени култури в България върви много добре,  като  добивите  при ечемика  се  очаква  да бъдат около 4,1 т/ха, при пшеницата добивът може да достигне 4,6 т/ха. При рапицата очакванията са за добиви от около 2,91 т/ха, като прибраното количество се движи в диапазона 2,2 – 4 т/ха в отделните части на страната. Има леки притеснения за реколтата от царевица заради малкото валежи през юли.

Прибирането  на  ечемика  е приключило на 99%, като прибраните площи са около 160 хил.ха и се очаква да достигнат 180 хил.ха, а производството може да се очаква да бъде около 720 – 750 хил.т. В момента върви интензивна търговия,  като  са  изнесени около 15% от продукцията, а за цялата година износът на ечемик вероятно ще надвиши 400 хил.т.

От началото на годината  цените на всички зърнени намаляват, като през юни 2016 цената на пшеница на място се покачи преди отново да слезе на нива около 230-240 лв./т за фуражна и 250-270 лв./т за хлебна пшеница, според анализ на Центъра за икономически анализи на селското стопанство (САРА). През август 2016 има вероятност за лек тренд на цените нагоре при пшеница и особено ечемика заради активното търсене и задържащото се предлагане.

През юни 2016 се отчита почти 8% увеличение на месечна база на цената на царевицата, която от място се търгува на около 281 лв/т. Този възходящ курс е много вероятно да се запази преди началото на новата реколта.

Франция, която е най-големият производител на зърно в ЕС, намалява своите крайни запаси за пазарната 2015/16 година до 3,3 млн.т за пшеницата и 0,8 млн.т. при ечемика. Общо износът от Франция на пшеница за периода възлиза на 20,5 млн.т., което надвишава очакванията, но въпреки това запасите от пшеница са най-високи за последните 5 години. При ечемика запасите са под средните за последните 5 години, по данни на FranceAgriMer.

Цените на износа на пшеница от Русия за периода от края на юни до средата на юли падат до 170 долара/тон за хлебна и до 164  долара/тон за фуражна пшеница.

През 2015/16 година се наблюдава стабилна търговия и търсене на слънчогледово олио. Това доведе до стабилни и високи цени. По данни на UkrAgrConsult, FOB цените на слънчогледово олио от Украйна от началото на маркетинговата година се задържат на 800 долара/т.  Турция се очаква да намали вноса на слънчогледово семе и да увеличи вноса на олио.

Запазване на  лихвената политика  на  Федералния Резерв на САЩ вероятно ще остави без промяна разменните курсове към американския долар, което ще задържи цените на зърното и маслодайния комплекс от настъпване на спад, според експертите на САРА.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА