Вижте къде ловците проверяват лабораторните резултати за АЧС, данните излизат за седмица

Георги Узунов
Георги Узунов
3 Минути

До седмица след отстрела на диво прасе лабораторните проби за наличие на Африканска чума по свинете (АЧС) излизат на сайта на Агенцията по храните (БАБХ). Две са специализираните лаборатории в страната, където се правят изследвания за болестта – във Велико Търново и в Стара Загора. Капацитетът им е напълно достатъчен, за да бъдат обслужени всички проби, които ловците носят за изследване.

Това каза д-р Георги Чобанов, директор на дирекция „Здравеопазване и хуманно отношение към животните и контрол на фуражите“ в БАБХ, по време на семинар на тема „Планове за спешни действия, биосигурност и контрол срещу Африканска чума по свинете”. Поради епизоотичната обстановка в страната относно заболяването Африканска чума по свинете (АЧС) БАБХ организира събитието с цел да се повиши информираността на представителите на свиневъдния сектор и обществеността в страната по отношение на болестта.

Свръхпопулация: 120 000 прасета в горите ни

Усилията на БАБХ са съсредоточени в ограничаване на популацията на диви свине в страната. След епидемията на шап през 2011 г. популацията на тези животни е била 45 000, а сега броят им се оценява между 90 000 и 120 000.

До момента няма ваксина срещу АЧС, обясни по време на семинара зам. изпълнителният директор на БАБХ д-р Петя Петкова. Стратегията за контрол се основава на превантивни мерки, допълни тя. Набляга се на прекъсване контакта между домашни и диви свине, както и на повишаване на осведомеността на стопаните за правилата по биосигурност. Тези правила са достъпни на сайта на Агенцията по храните, стана ясно от думите на д-р Петкова.

Двама служители на БАБХ не стигат

Пунктове за дезинфекция на преминаващите в страната ни превозни средства има на двата моста над Дунав и на сухопътните граници с Румъния. „На Дунав мост при Видин всеки ден преминават по 2 000 камиона и двама служители на БАБХ дезинфекцират с гръбна пръскачка. За нас това не е достатъчно, за да се спре навлизането на болестта, не е сериозно.“, коментира за „Агрозона“ Димитър Неков, собственик на свинеферма от Видин. „За наша радост не сме имали досег със заболяването.“, допълни той, „Наложи се да направим сериозни допълнителни разходи за препарати за дезинфекция, които ползваме всеки месец.“ Освен това стопанинът е запознат и с предписанията на БАБХ за биосигурност във фермите.

„Всички индустриални ферми в района още преди навлизането на АЧС в страната ни имаха филтри за дезинфекция. Служителите ни са задължени да носят специално облекло при влизане във фермата и да преминат през тези филтри.“, каза Димитър Неков.

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА