До две седмици отварят прием по подмярка 6.1

Георги Узунов
Георги Узунов
4 Минути

До две седмици ще бъде отворен приемът по подмярка 6.1 „Създаване на стопанства на млади фермери“ с планиран за приема бюджет 22 000 000 евро. Това каза министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов в отговор на депутатски въпрос по време на парламентарен контрол днес.

Максималният размер на субсидията за един земеделски стопанин ще бъде 25 хил. евро. Младите земеделци трябва да имат предвид, че 18-месечният срок от първата регистрация като земеделски стопанин, изискуем за участие в приема, се увеличава на 24 месеца.

Приемът на заявления по подмярката за развитие на селски туризъм ще бъде отложен за известно време, допълни министър Порожанов. Причина за това е необходимостта да се уточнят детайли във връзка с местата за настаняване, обясни той. Бюджетът на подмярка 6.4.1 „Инвестиции в подкрепа на неземеделски дейности“ ще бъде до левовата равностойност на 100 млн. евро.

Таванът за общо допустими разходи по подмярка 6.4 за незедемеделски дейности ще е 600 хил. евро. Въпреки заложените в регламента 75% като възможност за подпомагане, ще се отпуска финансиране за до 50% от допустимите разходи, но не повече от 200 хил. евро като целта е да се ограничи „нездрав интерес“, каза Цветомира Стайкова, директор Дирекция „Развитие на селските райони“ в МЗХГ, по време на  Шестата Национална среща на земеделските производители в България, организирана от АЗПБ.

В приема се въвеждат и някои ограничения. Едно от тях ще е свързано с туристическата дейност. Към момента е станало ясно, че в страната има достатъчна леглова база, но някои бази са на ръба на оцеляване, затова целта на приема ще е да се повиши добавената стойност на туристическата услуга и да се повиши атрактивността й. Ще има ограничения и относно брой и цената на допустимите по мярката транспортни средства, за да не се дават европейски пари за луксозни автомобили, джетове и кросови мотори, коментира Стайкова.

Предстои да се обсъди евентуално разделяне на бюджета на 4 основни области – производство в селски райони, туристически дейности, занаятчийство и търговия и други услуги. Идеята е за всяка област да има гарантиран бюджет и проектите да се състезават само в съответната област.

Ясни са и някои критерии за оценка, които обаче подлежат на обсъждане. Най-много точки ще получават кандидати, които имат образование и опит. Повече точки ще имат и проекти на кандидати, които могат да докажат поне 3 години назад дейност. Броят на персонала също ще е фактор, по който се дават точки. Насърчава се разкриването на работни места, както и запазването на съществуващи, но точки ще се получа дори и за 1 служител. Броят на служителите ще се оформя като се сумират брой съществуващи работници плюс предвидени работни места. Колко по-голям е потенциалът за изпълнение на проекта, толкова повече точки ще получава той. Стимулиране ще има и за иновации – при над 30% от разходите да са патентовани през последните 4 години. Фокусът на подмярката ще е и върху Северният Централен и Северозападният район. С предимство ще са и проекти за „зелена икономика“ – при положение, че над 20% от разходите са насочени за дейности за намаляване на твърдите частици или ако проектите са в зони от Натура 2000.

 

Георги Узунов е в сферата на журналистиката от 7 години. Работил е за национални медии като Радио "Фокус", Дарик Радио и Националното радио. Завършил е бакалавър "Журналистика" в Софийския университет, а магистратурата му е в специалност "Журналистика, Продуцентство и Финанси".

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА