Нови правила за държавните помощи в селското стопанство

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
7 Минути

Ще бъдат преразгледани няколко групи насоки и регламенти в селското, горското стопанство и рибарството

Европейската комисия приканва всички заинтересовани страни да коментират предложените преразгледани правила за държавна помощ за секторите на селското и горското стопанство и на рибарството. Целта на предложеното преразглеждане е действащите правила да се приведат в съответствие с настоящите стратегически приоритети на ЕС, по-специално общата селскостопанска политика (ОСП), общата политика в областта на рибарството (ОПОР)и Европейския зелен пакт. Държавите членки и другите заинтересовани страни могат да участват в консултацията до 13 март 2022 г.

Консултацията обхваща предложените преразглеждания на различните набори от правила за държавна помощ, приложими за секторите на селското и горското стопанство и на рибарството, а именно Насоките от 2014 г. за държавната помощ в секторите на селското и горското стопанство и в селските райони, Регламента за групово освобождаване в селскостопанския сектор (РГОСС), Насоките за преглед на държавната помощ за рибарството, Регламента за групово освобождаване в сектора на рибарството (РГОР) и Регламента de minimis за рибарството.

Комисията извърши оценка на действащите правила, приложими за секторите на селското и горското стопанство, и в момента прави оценка на правилата, приложими за сектора на рибарството. Събраните мнения бяха взети предвид в предложенията, за които се провежда консултация.

Въз основа на това Комисията счита, че като цяло подложените на преглед правила функционират добре и са пригодни за целта. В действителност те отговарят в голяма степен на нуждите на съответните сектори, като същевременно допринасят за постигането на по-широките цели на политиката на ЕС като например опазването на околната среда, растителната защита, здравето на животните и като цяло общественото здраве.

Същевременно оценката показа, че е необходимо известно целенасочено преразглеждане на действащите правила, включително изясняване на някои понятия, допълнително рационализиране и опростяване, както и корекции с цел отчитане на пазарните и технологичните промени и настоящите стратегически приоритети на ЕС, включително Европейския зелен пакт, стратегията „От фермата до трапезата“ и Стратегията за биологичното разнообразие. Освен това правилата трябва да бъдат адаптирани, за да могат държавите членки бързо да приведат в действие реформираната обща селскостопанска политика (ОСП) и новия европейски фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕФМДРА).

В този контекст Комисията предлага редица промени в различните набори от правила, измежду които:

  • Насоки за държавните помощи в секторите на селското и горското стопанство и в селските райони. Комисията предлага действията на държавите членки в рамките на реформираната ОСП, извършвани като част от техните стратегически планове по ОСП, да се считат за съответстващи на правилата на ЕС за държавна помощ, за да може необходимата процедура за одобрение на държавната помощ да бъде извършена бързо. С предложението се въвеждат също така нови категории помощи, които да бъдат оценявани и одобрявани съгласно насоките, напр. помощ за предотвратяване, контрол и ликвидиране на нашествие от инвазивни чуждоземни видове и нововъзникващи болести с цел опазване на здравето на растенията и животните и общественото здраве. Освен това предложените преразгледани насоки предоставят повече стимули за мерки за управление на горите, които са благоприятни за околната среда и климата (т. нар. свързани с горите услуги в областта на околната среда и климата) чрез увеличаване на максималния интензитет на помощта на 120 % за допустимите разходи за услуги, свързани с биологичното разнообразие, климата, водите или почвите, както и схеми за улавяне на въглероден диоксид.
  • Регламент за групово освобождаване в селскостопанския сектор. Комисията предлага да приведе в съответствие интензитетите на помощта за дадена мярка, попадаща в обхвата на РГОСС, с тези, предвидени в стратегическите планове по ОСП в рамките на реформираната обща селскостопанска политика (ОСП). Също така тя предлага да се въведат нови категории мерки за помощ, които да бъдат групово освободени, напр. помощ за компенсиране на вреди, причинени от защитени видове животни, и помощ за компенсиране на допълнителните разходи, когато земеделска земя е разположена в зони по „Натура 2000“.
  • Насоки за преглед на държавната помощ за рибарството и аквакултурите. Комисията предлага да се въведат нови категории помощ, които да се оценяват от нея съгласно насоките, по-специално помощ за предотвратяване, контрол и ликвидиране на нашествие от инвазивни чуждоземни видове и нововъзникващи болести и помощ за компенсиране на вреди, причинени от защитени видове животни (освен ако не са групово освободени). В предложения проект на насоки се изясняват и рационализират също така правилата в редица области като тези, свързани с помощта за обновяване на риболовния флот в най-отдалечените региони. Целта е да се повиши четивността на проекта на насоки, като по този начин се улесни прилагането им и се осигури повече яснота за държавите членки, също с оглед на натрупания опит.
  • Регламент за групово освобождаване в сектора на рибарството. Комисията предлага нови категории мерки за помощ да се освободят от задължението за уведомяване и одобрение от Комисията, по-специално помощ за компенсиране на щети, причинени от защитени видове животни, и помощ за компенсиране на щети, причинени от определени неблагоприятни климатични условия.
  • Регламент de minimis за рибарството. Комисията предлага актуализация на максималните кумулативни суми на помощта de minimis, която може да бъде отпусната по държави членки въз основа на по-нови секторни данни.

 

Преразглеждането на текстовете за промени се предвижда да бъдат разгледани на две срещи между Комисията и държавите членки. Първата от тях ще бъде проведена към края на периода на консултация, а втората — след като проектите бъдат преразгледани въз основа на приноса, получен по време на обществената консултация. Проектът на насоките ще бъде обсъден и на многостранна среща с държавите членки, която ще се проведе към края на периода на консултации.

Приемането на преразгледаните правила е планирано за първата половина на 2022 г.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА