Динамично време в последните дни на март: Предстоят топли дни, след това може да падне и сняг

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

През следващият седемдневен период агрометеорологичните условия ще бъдат с повишена динамика. През първата половина от периода се прогнозират наднормени температури и активизиране на вегетационните процеси при есенните посеви и трайните насаждения. Това съобщи Дукена Жолева, агрометеоролог при Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

През слеващите дни при пшеницата ще протича масово фаза братене. На места в Дунавската равнина и в южните райони при зимните житни култури ще се наблюдава и начало на фаза вретенене (агростанция Новачене, Силистра, Хасково).

В края на мар агрометеорологичните условия ще претърпят съществена промяна. През последните дни от мееца те ще се определят от температури под климатичните норми, близки до биологичния минимум, необходим за вегетацията на есенните посеви и засетите пролетни култури. В североизточните райони и във високите полета се прогнозира вероятност за валежи и от сняг и риск за повреди при встъпилите във фаза цъфтеж костилкови овощни видове.

Очакваните валежи през последната седмица от март ще подобряват почвените влагозапси в 50сm слой

В края на второто десетдневие на март в част от южните и източните райони нивото на влагозапасите при зимните житни култури в 50 и 100 сmпочвен слой беше ниско за началото на пролетния вегетационен период, на места под 65% от ППВ (Пределна Полска Влагоемност). Сравнително добри, над 85% от ППВ, бяха влагозапасите при есенниците в северозападните райони на страната (агростанциите: Бъзовец, Николаево, Новачене, Борима).

Неустойчиво време с чести валежи

През повечето дни от следващия период прогнозираното неустойчиво време, с чести, валежи ще възпрепятстват провеждането на растителнозащитните пръскания при овошките, предсеитбените обработки и сеитбата на средноранните пролетни култури. В средата на третото десетдневие на март (25.03-05.04) започва агротехническият срок за сеитбата на слънчоглед в Дунавската равнина.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА