ДФЗ възстанови възрожденска църква в Априлци

Мариана Климентиева
Мариана Климентиева
3 Минути

Осигурената безвъзмездна финансова помощ  за ремонта на храма е 578 937 лева

Възрожденската църква „Света Параскева – Петка“ в град Априлци е обновена със средства от Държавен фонд „Земеделие“. Това съобщиха от Ловчанската митрополия за БТА.

Осигурената безвъзмездна финансова помощ  за ремонта на храма е 578 937 лева, а изпълнител на строително-монтажните и реставрационни дейности е Дружеството по закона за задълженията и договорите ,,Национални обекти ПРСР‘‘ със съдружници ,,Стройтес‘‘ ЕООД и ,,Пътно строителство‘‘ АД. В тази сума влизат разходи за проектиране, изпълнение на строително-ремонтни и реставрационни дейности, авторски надзор и консултантски услуги.

Проектът включва ремонт на покрив, фасади, изпълнение на интериорни дейности по стени, тавани, настилка, монтаж на църковно оборудване, включително и на резбован иконостас. Направени са дренажна система и настилки от естествен камък за подобряване достъпа до храма, изградени са електрическа инсталация в църквата и парково осветление и е монтирана нова мълниезащита.

Към момента всички дейности са успешно приключени и се очакват приемателни комисии от съответните институции, посочиха от фирмата изпълнител.

Църквата е построена през 1814 г., а д-р Десислава Вутова от Музея на занаятите в Троян разказа за БТА преданията за изграждането й, засвидетелствани в трудовете на местния краевед Иван Марангозов. Според първото, когато руските войски превзели Ловеч през 1809-1812 г. много знатни ханъми намерили убежище в Ново село , което днес е  квартал на Априлци. Техните мъже, от благодарност за гостоприемството, оказано на жените им, позволили на местните жители да си построят църква.

Второ предание разказва, че когато между местните турски първенци в Севлиево избухала борба кой да бъде каймакамин, кметът на Ново село Цочо Сомлев успял да разреши спора. Като благодарност новият управник дал разрешение за построяване на църква, като все пак поставил условие храмът да бъде малък и нисък.

Църквата била започната, но не малка, а такава, че да побира много хора, а за да не събужда омразата на турците била изградена ниско в земята. В началото била без прозорци, осветявана само от светлината на свещи и кандила. Съществуващите прозорци са изградени в по-късен период. Изкарваните всеки ден стени са опушвани със слама, за да изглеждат като стари зидове, разказва легендата.

Дълго време „Св. Параскева“, която е част от Троянската духовна околия, служи като гробищна църква, а към момента не е действащ храм.

 

Мариана Климентиева е магистър по „Журналистика“ в Софийски университет "Климент Охридски". Кариерата ѝ започва през 2004 г. Работила е за водещи печатни и онлайн издания, сред които в."Телеграф", в."Монитор", stolica.bg, economic.bg. Специализира в ресори като земеделие, икономика и актуални новини, като се стреми винаги да поднася задълбочена и обективна информация. В Аgrozona приоритет са й теми, свързани със съвременните тенденции в земеделието, устойчиво развитие, иновации в аграрните технологии и европейски политики за селските райони.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама