Девин гласува на референдум за експлоатацията на минерален извор и пещера

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Инициативен комитет организира подписка за произвеждане на местен референдум в община Девин, свързан с минералния извор в местността Беденски бани и пещера „Дяволско гърло“. Народното допитване се прави на основание на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. Въпросите са само два:

1.Подкрепяте ли изграждането на нов водопровод от м. Беденски бани до курорта Пампорово, който да захранва с минерална вода от сондажа Беденски бани

2. Подкрепяте ли пещера „Дяволско гърло“ – с. Триград, да бъде предоставена на Община Девин за стопанисване и ползване?

Водопроводът ще е изцяло в ущърб на развитието на балнеолечението в Девин, се казва в мотивите на организаторите на референдума: „Изграждането на нов водопровод до хотелите и базите в Пампорово, които да се захранват с „излишъка” от минералната вода от Беденски бани ще бъде изцяло в ущърб на община Девин, тъй като дебита на водата няма да стига за настоящи и бъдещи хотели, къщи и бази за ползването им като спа-центрове“, според инициативния комитет, който разпространи своята позиция в социалните мрежи.

„Ще намалеят инвестиционните намерения за построяване на нови хотели и къщи за гости,тъй като няма да има достатъчен дебит на водата.Това ще се отрази на местния бизнес, като цените на предлаганите услуги ще паднат драстично.Това ще доведе до напускане от община Девин, на млади семейства. Недопустимо е, такива селски райони вместо да бъдат защитавани и насърчавани от държавата, да им се вземат природните богатства /води, пещери и други/, и да бъдат облагодетелствани други общини и физически лица“, според инициаторите на подписката за референдум. Девин ще се превърне в посредствен балнеоложки център евентуално за „бежанците”, смятат те.

„Предоставянето на пещерата „ Дяволско гърло” в село Триград на държавата, чрез организации, срещу 500 000 лева целогодишно е в ущърб на общината. С тези средства Община Девин ще може да издържа училища, детски градини, местните спортни и пенсионерски клубове, читалища, самодейни групи и болницата и т.н. Недопустимо е, държавата да взема природните богатства от общините и да ги дава на трети лица“, категорични са инициаторите.

Инициативният комитет е сформиран само дни, след като известен бизнесмен, който има вериги от хотели, включително в Девин и Пампорово обяви, че до зимния курорт ще се изгради водопровод с минерална вода от Беденски бани, което ще стимулира развитието му като СПА курорт. Собствеността на пещерата е предмет на съдебни спорове от дълго време.

В същото време стана ясна фирмата победител в конкурса за избор на изпълнител на строително-монтажните работи по рехабилитацията и реконструкцията на водопровода от Беденски бани до Девин. Строителството му ще струва над 2 млн.лв.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА