Втора среща за Стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство в ЕС се проведе в Брюксел

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

На  11 и 12 март в Брюксел се проведе втората пленарна среща на Стратегическия диалог за бъдещето на селското стопанство в ЕС. Стартиран на 25 януари от председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен, стратегическият диалог понастоящем е напълно оперативен с активното участие на 29 заинтересовани страни , координирани под председателството на професор Петер Щрошнайдер.

Втората пленарна среща показа много положителен и конструктивен ангажимент от страна на участниците. Четирите работни групи представиха актуална информация за извършената досега работа и очертаха следващите стъпки, които да бъдат предприети преди следващата пленарна среща (предвидена за 22 и 23 април). Професор Щрошнайдер приветства напредъка, постигнат в подготовката на препоръките на стратегическия диалог, които трябва да бъдат финализирани до лятото.  

Членовете на диалога се организираха в четири различни работни групи, за да отговорят на въпросите, повдигнати от председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен, поставени в началото на диалога, а именно:

  1. Как могат фермерите и селските общности, в които живеят, да получат по-добра перспектива, включително справедлив стандарт на живот?
  2. Как може да се поддържа селското стопанство в границите на нашата планета и нейната екосистема?
  3. Как могат да се използват по-добре огромните възможности, предлагани от знанието и технологичните иновации?
  4. Как може да се насърчи светло и процъфтяващо бъдеще за хранителната система на Европа в един конкурентен свят?

Наред с дискусиите в пленарна зала и работни групи, Стратегическият диалог вече започна целенасочена консултация за събиране на мненията на ключовите заинтересовани страни. 

По-специално, професор Щрошнайдер е поискал принос от 170 организации от целия ЕС, които понастоящем присъстват в консултативните органи на Комисията и имат интерес към бъдещето на селското стопанство в ЕС. Техният принос ще бъде включен в текущата работа.  

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА