Депутати настояват за легализиране преработката на индустриален коноп

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Девет народни представители от “Има такъв народ”, “Демократична България”, “Възраждане” и “Продължаваме промяната” предлагат промени в Закона за наркотичните вещества, с които да се легализира преработката на индустриален коноп у нас. Към момента е позволено единствено отглеждането му, предаде в. Сега.

В мотивите към законопроекта пише, че “България има възможността да навлезе успешно в тендецията и да развие своята зелена икономика, включително чрез производство на многообразни иновативни и устойчиви продукти, произведени на базата на индустриален коноп”. Това ще помогне не само за развитието на селското стопанство, но и ще увеличи експорта, смятат сносителине на Законопроекта.

България е сред малкото страни, в които преработката на конопа е ограничена

Депутатите отбелязват също, че към днешна дата България е една от малкото държави-членки на Европейския съюз, в която преработката на растението и производството на вторични и крайни продукти е строго ограничена.

Индустриалният коноп не е наркотично растение, защото съдържа под 0,2% тетрахидроканабинол.

Той расте и се отглежда без пестициди и с малко вода, а при растежа се абсорбират 1,6 тона въглероден диоксид. Кореновата му система достига до 200 см и повишава качеството и състава на почвата. Всички негови части могат да бъдат използвани и продавани. Продуктите от индустриален коноп са природосъобразни.

Предимства от отглеждането и преработката на конопа

Маслото от семената на индустриалния коноп се използва за биоетанол, което е гориво. Сега за това се преработва царевица. От един декар индустриален коноп може да се произведе два пъти повече биоетанол, отколкото от един декар царевица, обясняват в мотивите си депутатите.

Освен това растениет консумира с 66% по-малко вода, отколкото традиционната култура.

От един декар коноп се произвежда хартия колкото от 4 декара дървета. Конопът расте за 4 седмици, а дърветата – за 20 години, посочват вносителите на законопроекта.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА