Завърши първият кръг на обсъждане на директивата на Европейския парламент и на Съвета относно нелоялните търговски практики в отношенията между стопански субекти по веригата за доставка на храни. На 23 май 2018 г. работна група към Съвета обсъди разпоредбите относно определяне на прилагащ орган (ПО), неговите правомощия и сътрудничество между ПО на държавите членки (ДЧ), подаването на жалби и гарантирането на конфиденциалност, ангажиментите за докладване от страна на ДЧ и оценка на ефективността. Като най-чувствителни са очертани въпросите свързани с мястото на подаване на жалба (ДЧ на доставчика, на купувача или там, където се извършва НТП); поверителността на жалбоподателя; налагането на санкции (вкл. финансови) от несъдебен орган, което противоречи на националното право в някои ДЧ.
Бяха обсъдени и въпроси относно продукти, които не са храни, например фураж, рязан цвят и живи животни. Сред тези въпроси са: прецизиране на дефинициите за бързо развалящи се храни, за доставчик и купувач, за нелоялни търговски практики и общата им забрана. Обсъдено бе и приложението на директивата по отношение на договори, сключени преди датата, от която се прилагат националните разпоредби, транспониращи директивата. Беше представен и обсъден изготвеният от Председателството ревизиран текст на чл. 12 предвиждащ крайни срокове за транспониране и прилагане на директивата – съответно 12 и 18 месеца.
Някои държави членки (Естония, Финландия, Швеция, Хърватия, Германия, Латвия, Холандия, Люксембург) настояват за въвеждането на по-дълги срокове. Следващото заседание за обсъждането на проекта в рамките на Българското председателство е предвидено за СКСС на 11 юни 2018 г., където ще бъдат разгледани конкретни варианти за възможностите за разширяване на обхвата на операторите. Австрийското председателство предвижда да продължи работата по досието в рамките на 3 работни групи през месец юли – 3, 17 и 31, съобщават от ОДЗ “Кюстендил”.