Дървопреработватели поискаха увеличаване на ползването на горите

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
6 Минути

В отговор, от страна на МЗХ заявиха, че в момента няма недостиг на дървесина на българския пазар и ако се поставят допълнителни количества има вероятност те да не бъдат усвоени

Асоциацията на българските ползватели на дървесина е поискала изслушване в Комисията по земеделието, храните и горите, в присъствието на на държавните горски предприятия относно проблеми, които съпътстват тяхната работа.

В рамките на заседанието те призоваха за увеличаване на процента на ползване на горите, като алармираха, че близо 30% малки мебелни фирми са фалирали. Освен това те настояха и за отмяна за Заповедта, предвиждаща намаляване на сечите във вековни гори с 30%.

По време на изслушването, председателят на Асоциацията на българските ползватели на дървесина Красимир Дачев каза, че има държави с територия колкото българските гори, като Естония, в които 20 процента от БВП идва от горите и преработката на горите, а при нас е по-малко от 1 процент и добави, че страната ни има много големи възможности в тази област.

“Интересува ни първо да има здрава устойчива гора дългосрочно, тъй като всичко друго произтича от това. Единственото нещо, което трябва да се направи, е да се увеличи ползването на горите, за да бъде здрава гората”, каза Дачев. По думите му най-здравите гори в Европа са шведски, финландски, австрийски, немски, където добиват между 80 и 90 процента от годишния прираст, а ние едва стигаме 50 процента.

В момента няма недостиг на дървесина на българския пазар, каза заместник-министърът на земеделието и храните Георги Тошев на заседанието на Комисията по земеделието, храните и горите, на което се състоя изслушване относно състоянието на българските гори и проблеми при управлението им.

Горската система спрямо другите системи в държавата е една от най-подредените, каза заместник-министър Тошев. Това се отнася и за шестте горски предприятия, които са създадени със Закона за горите през 2019 г.

Той представи дейността на предприятията, като посочи, че освен търговски функции, те изпълняват и немаловажни публични функции като опазване на горските територии собственост на физически и юридически лица и техните обединения с площ до 2 хектара, защита на горските територии от болести и вредители, залесяване и защита на горските територии срещу ерозия и порои, строителство и поддръжка на горски пътища, ремонти и поддръжка на граничните и рокадни пътища в граничната зона с Турция, участие в оценяване на щетите и бедствията от наводнения, стопанисване и опазване на дивеча като национално богатство, превенция срещу горските пожари, както и отстраняването на щетите от тях.

Всичките тези публични функции държавните горски предприятия ги вършат, без да ползват нито лев държавен публичен ресурс, а правейки своята търговска дейност те използват част от средствата, които имат като печалба, да ги реинвестират в тези функции, посочи Тошев.

Заместник-министърът отбеляза, че в годините от създаването на горските предприятия, с много малки изключения и то при природни бедствия, сме добивали повече от 7-8 милиона кубични метра дървесина. Средногодишно това е между 4 и 5 милиона в т.ч и дървата за огрев.

Той отбеляза още, че една от социалните функции, които изпълняват държавните горски предприятия, е добивът на около 30 процента от дървата за огрев, които се предоставят на населението. По този начин с тези 30% ние държим цените в страната като цяло да бъдат по-ниски за населението, каза заместник-министърът и отбеляза, че около 180 000 домакинства ползват услугите на държавните горски предприятия.

Според данните, представени от заместник-министър Тошев, през 2021 г. има 4 640 000 куб. м добив, през 2022 г. 4 899 000 куб. м, през 2023 г. са добити 3 974 000 куб. м дървесина. Изпълнението на финансовите планове на горските предприятия е 98 процента за 2021 г., 105 процента за 2022 г. и 86 процента за 2023 г., посочи той. Отбеляза още, че държавните предприятия имат сключени дългосрочни договори за продажба на дървесина за общо 400 070 кубични метра или 9 процента от сключените договори.

Когато се казва, че ние трябва да поставим допълнителни количества, кой ще ги купи и какво ще правим ние с едно свръхпроизводство, попита Тошев и допълни, че в момента няма недостиг на дървесина на пазара у нас.

Според председателя на комисията Десислава Танева в разбирането как да се управлява горската система у нас трябва да изхождаме като основна база стратегическото управление на горите, така че да се запазят техните обществени функции и гората да бъде в добро здравословно състояние в дългосрочен план. Всичко оттук насетне трябва да го каже науката, трябва да стъпваме на лесоустройствените планове, които се изготвят при определена процедура и принципи, посочи Танева. В хода на дебата за бюджета изказах становището си, че въпреки че инвентаризацията на горите беше заложена в управленската ни програма, тя очевидно отново не беше финансирана, а трябва да се направи, за да се работи с обективна база данни и науката трябва да каже трябва ли да има корекции в различни посоки по отношение на размера на ползвания ресурс, каза Танева.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА