Дърводобивният сектор на протест в Кюстендил

Лилия Александрова
Лилия Александрова
4 Минути

Протест с участието на над 100 товарни автомобила и повече от 200 души и километрично автошествие се проведе в Кюстендил. В него участваха хора от частния бизнес в дърводобивния сектор, лесовъди и НПО, предава “Дарик”. Шествието тръгна от Дупнишко шосе, премина покрай река Банщица и завърши в село Жиленци, където бе приета протестна декларация до министър-председателя и Комисията по земеделие и храни в НС.

Товарните автомобили бяха окичени с плакати: „Законите в полза на обществото”, „Гори без корупция”, „Горският сектор за професионалисти”, „Горите в полза на обществото” и др.

“Това са достойните хора, които работят в горите. Хората, които във всякакви атмосферни условия са в гората и осигуряват дървата за отопление и за заводите. Настояваме да се спре кампанията по очерняне на този бизнес. Ние сме тук, за да настояваме да се оттеглят последните промени, които ще доведат до повишаване цената на дървесината и натиска върху бизнеса, и крайния потребител, а и до намаляване на работните места в сектора. Против сме постепенното покачване на дървесината от страна на държавата монополист, без това да е аргументирано с анализи. Отрасълът ще колабира”, заяви председателят на сдружение “ФОРЕСТ БГ” Андрей Миленков. Той анонсира, че вече има писмо с покана за среща в Министерството на земеделието и храните на 26 ноември.

“Дефицитът на дървесина е другият проблем, виждаме колко много има съхнеща гора в целия Югозапад, а не виждаме бързи и адекватни мерки за усвояване на тази дървесина, а има дефицит и съответно повишаване на цените. Това удря дърводобива, част от реалната икономика на България. Приеха се разрешителни режими, без да са обсъдени с нас”, коментира още Миленков.

“Едно от основите ни искания е изчистване на името ни, да не ни наричат горска мафия или дървена мафия. Ако тези хора тук са горската мафия…не знам. Ние сме за чисто име, за закони и против кражбите”, заяви пред протестиращите организаторът Росен Борисов.

В протестната декларация се настоява: последните промени в наредбите да се оттеглят и да започнат дебати за мерки с балансирана тежест; да се спре постоянното повишаване на цената на дървесината от страна на държавното предприятие; за преструктуриране на сектора и преразглеждане на регулациите в него, за самостоятелна и деполитизирана горска институция.

“Целта на новите разпоредби е проследяване на потока на дървесината от гората до крайния потребител. И не виждам какво притеснително може да има за човек или бизнес, който иска прозрачно да изпълнява дейностите в горските територии. Нека да е видимо за всички, че този човек, който е тръгнал в гората, не върши нищо незаконно, а е в полза на обществото. Повишаването квалификацията на хората, които работят в гората и горската система е едно от добрите неща, които се изискват, нека в гората да работят лесовъди, които разбират от своята дейност.

Мерките се въвеждат, но във всяка цена, не веднага и за всеки случаи ще има конкретен подход. Сега когато човек си добива дървата за собствени нужди, ще има компромис, но когато говорим за всекидневна дейност, не виждам нищо лошо да се проследи дървесината от дървото, през транспорта, до заприходяването и крайния потребител”, каза директорът на РДГ- Благоевград Иван Гергов.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА