Дърветата в една трета от европейските гори са стари и не поемат ефективно въглеродния диоксид

Златко Златков
Златко Златков
2 Минути

В около една трета от европейските гори дърветата са стари и немощни, което им пречи ефективно да поглъщат “излишния” въглероден диоксид в атмосферата и да го фиксират във вид на допълнителна биомаса. Това говори за необходимост от преразглеждане на техния принос в забавянето на глобалното затопляне в климатичните модели, твърдят учените в статия, публикувана в Nature Climate Change. Информацията предаде inews.bg.

Наблюденията на темповете на растеж на горите в Европа, като се започне от Втората световна война, до началото на XXI век, показват, че обемът биомаса и площта на горските масиви са нараствали. Климатолозите са свързвали това с подобряването в работата на лесничействата. Но през 2005 г. тази тенденция е била нарушена и експанзията на горите се е забавила. Герт Ян Набрус от университета във Вагенинген (Холандия) и колегите му разкрили причините за този феномен. Учените получили достъп до екологичната база данни CORINE, в която са събрани резултатите от наблюденията на горите по цяла Европа от 1994 година, както и докладите за изсичането им. Като анализирали тези данни, учените се опитали да изяснят дали забавянето е било свързано с изсичането на горите, или с други фактори. Според тях изсичането не е могло да повлияе на този процес – във всички страни, освен Испания и Франция, загубите на горски площи били доста символични, пише РИА Новости. От друга страна, за тези две десетилетия забележително се изменило състоянието на самите гори. Например една трета от горите на Европа днес се състоят от относително стари и немощни дървета. Такива растения не само растат бавно, но и са подложени на болести и пожари, което още по-силно намалява тяхната способност да улавят въглеродния диоксид.

Според изследователите този факт следва да се отчита в климатичните модели, тъй като продължаващото застаряване на европейските гори ще доведе до значително влошаване на способностите им по забавяне на глобалното затопляне.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА