Д-р Николай Георгиев, изп. директор на ИАРА: Работим усилено за опазване на рибния ресурс на България

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
6 Минути

Последните 6 месеца работим изключително в две посоки: опазване на рибния ресурс на България и тесен контакт с международните организации, ангажирани с опазването на отговорния риболов и аквакултурите, заяви в интервю д-р Николай Георгиев, изпълнителен директор на ИАРА.

Изпълнителният директор на ИАРА д-р Николай Георгиев коментира актуални теми, свързани с работата на агенцията през последните шест месеца. Сред тях са проведените срещи на ръководно ниво с Генералната комисия по рибарство в Средиземно море (GFCM), предстоящото подписване на двустранно споразумение с Румъния (ANPA), извършените проверки на инспектори на ИАРА в национален мащаб и други.

Първи демонстрационен център за аквакултури в българската акватория на Черно море

“В края на юли г-н Мигел Бернал, изпълнителен директор на Генералната комисия по рибарство в Средиземно море (GFCM) посети България и на среща с доц. д-р Деян Стратев, заместник-министър на земеделието и храните, бяха обсъдени важни въпроси за рибарството и аквакултурите. На 46-ата годишна сесия на GFCM, проведена от 6-ти до 10-ти ноември в гр. Сплит, Хърватия, последва подкрепа от страна на GFCM за България за създаване на първи демонстрационен център за аквакултури в българската акватория на Черно море. По отношение на улова на калкан получихме подкрепа за прехвърляне на 20 тона неусвоени от България количества за 2024 г.”, съобщи д-р Георгиев.

Двустранното споразумение между България и Румъния за общо разбирателство за контрол на риболовните дейности в Черно море

“Проведени са поредица срещи, последната от които през месец ноември, с представители на Националната агенция по рибарство и аквакултури, ANPA на Румъния, с посредничеството на Европейската агенция за контрол на рибарството (EFCA), в резултат на които се постигна съгласие за подписването на двустранното споразумение между България и Румъния за общо разбирателство за контрол на риболовните дейности в Черно море и за насърчаване на отговорния риболов. Очаква се споразумението да подписано в гр. Бургас през месец февруари 2024 г.”, допълни още той.

Нови договори по ПМДР

“По програма Морско дело и рибарство бяха изчистени корекциите, които съществуваха по някои проекти на ИАРА, което позволи подписването на нови три договора по Програма морско дело и рибарство, на обща стойност 1 760 767 лева. Бенефициент е ИАРА, като средствата са предназначени за подпомагане на контролната й дейност. Договорите са за закупуване на марки за риболовни уреди, за дрехи и обувки, както и договор, за да бъде разширен и надграден функционалният обхват и възможностите на Системата за наблюдение на риболовните кораби и електронния риболовен дневник на Агенцията”, коментира Георгиев.

Проверки през последните 6 месеца

“Националната мрежа от отдели към дирекция „Рибарство и контрол“ работи активно, като за последните 6 месеца са извършени 9915 инспекции, от които 1895 са при стопански риболов, 4769 – при любителски риболов, 407 – по сигнали от граждани и 304 – по договори за двустранно сътрудничество. Проверени са 844 търговски обекти за търговия с риба, 1213 плавателни съда и 411 рибовъдни стопанства. Издадени са 8404 доклада от инспекции и 660 акта за установени административни нарушения по Закона за рибарство и аквакултурите”, сподели изп. директор на ИАРА.

ПМДРА 2021-2027 г.

“Очакваме стартирането на новия програмен период за Програма морско дело, рибарство и аквакултури 2021 – 2027 г. Желанията ни са нашите инспектори на терен да бъдат оборудвани с нови високопроходими автомобили, дронове с термокамери и таблети, с които да бъде улеснена работата им. Също така и използване на електрически автомобили за работните ангажименти в градски условия”, коментира той.

Съставяне на работна група между ИАРА и МВР

“Очакванията ни ъв връзка със създаването на работна група между ИАРА и МВР са свързани с използване на специален режим на движение на служебните автомобили и използването на сини сигнализиращи светлини. Както и използване на стоп палки от служителите на ИАРА с контролни функции.  Бихме желали да можем да задържаме нарушители и принудително да ги отвеждаме в най-близкия участък на МВР! За огромно съжаление, през последните години се увеличиха случаите на агресия срещу служителите на агенцията. Агресия, която е свързана с физическа саморазправа, но и със словесни атаки. Не са малко и посегателствата срещу автомобилите на ИАРА – нарязани гуми, счупени стъкла, изтръгнати странични огледала. Има посегателства и върху плавателните средства на агенцията. Точно заради тези вандалски прояви работим активно за създаване на обща работна група с МВР, която да приеме всички гореизброени очаквания, които има ИАРА за превенция и защита на своите служители!”, заяви д-р Георгиев.

 

“В ИАРА работят изключителни професионалисти, на които искам да изкажа благодарност за всеотдайността и ангажираността, която ежедневно демонстрират в желанието си да опазят рибния ресурс на България – както в Черно море, така и в останалите големи и малки водоеми в страната. Сърдечно им пожелавам светли коледни и новогодишни празници, крепко здраве и много успехи през 2024 г.”, заключи д-р Георгиев.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама