Човекът ловува хищници в репродуктивна възраст и заплашва популациите

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
2 Минути

Човекът ловува между 9 и 14 пъти повече зрелите и най-силните екземпляри, които са необходими за поддържане на популацията от диви животни и риби, са установили учени, предава БГНЕС като се позовава на ТАСС. Доказателството за вредното за природата поведение е публикувано в списание Science.

“Като се отчита това доминиращо поведение, влиянието върху хищниците и другите уникални елементи на хищническо поведение (на човека), предполагаме, че човекът е всъщност “суперхищник”, който, ако не бъде ограничаван, ще продължи да влияе върху екологичните и еволюционните процеси в целия свят”, се посочва научната си статия Крис Даримонт от канадския университет Виктория и неговите колеги.

Авторите изследват влиянието на лова върху популациите на дивите животни и рибите. Има разлика в лова на сушата и в морето – на сушата човек ловува предимно за удоволствие, а риболовът е индустрия, в която участват механизирани технологии.

На сушата от човешка дейност са засегнати основно другите големи хищници – мечки, лъвове, вълци. В зряла възраст те загиват 9 пъти по-често, убити при лов, отколкото в сблъсък с други животни. В морето човекът изтребва еднакво както хищните, така и растителноядните риби.

Даримонт и неговите колеги подчертават, че докато по-голямата част от хищниците ловуват млади животни, човекът изтребва най-вече възрастните, които са в репродуктивна възраст, при това най-големите и силните. Именно тези екземпляри са най-необходими за поддържане на числеността на популацията и здравето на видовете.

Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА