Чолош е склонен на компромиси с изравняванията на директните плащания

Златко Златков
Златко Златков
5 Минути

Настъпил е моментът да се изгладят различията в директните плащания на помощите по ОСП, дължими на земеделските стопани от страните-членки, заяви Дачиан Чолош миналата седмица.

При по-драстичен изравнителен план, отколкото е този за плащанията между държавите-членки, единната ставка на директните помощи трябва да бъде въведена на национално или регионално ниво до 2019 година. Това предложение бе направено от Европейската комисия като част от плановете за реформи след 2013 г. “Не е приемливо за два хектара земя в една и съща държава-членка, с един и същ агрономичен потенциал, да се отчитат разлики от 100 до 600 евро, а в някои региони дори и повече”, беше изтъкнато като довод от един от Комисарите на Copa-Cogeca. “През периода 2014-2020 г. кампанията за „Сближаване” е просто неизбежна, ако искаме все още да се ползваме с доверие”, настоя той по време на събитието в Будапеща. Съгласно предложението, около 40% от националните плащания по Първи стълб ще се използват за фиксирани помощи през 2014 г., въпреки твърдението на някои критици, че това ще доведе до изместване на субсидиите от по-производителните райони.

Нови алтернативи

Две паралелни групи на държавите-членки ще работят върху алтернативи по плана на Комисията за вътрешна конвергенция. Загубите и печалбите направени от стопанствата благодарение на прехода, трябва да бъдат ограничени, споделиха от Ирландия, Испания, Литва, Дания, Португалия и Италия миналата седмица на среща на Управителния комитет (ManCom). По предложение, внесено от шестте страни ще бъде позволено да  се ограничат „зелените” плащания за отделните стопанства, но не и на национална или регионална основа, за да се смекчат последиците за животновъдните стопанства. При създаване на референтен период за основни плащания трябва да се направи връзка с нивата на производство от 2009 г., а не от 2011 г., каквото е предожението на изпълнителният орган на ЕС. Подкрепа получават Франция и Гърция, които използват минали бази за разпределение на субсидиите по ос 1,  както прави по-голямата част от групата.

Междувременно, Австрия, Белгия, Чехия, Унгария и Словения настояват държавите-членки да бъдат в състояние да прилагат единна ставка за националните или регионалните субсидии през 2021 г., отколкото през 2019 г. Предупреждения срещу това което се предвижда ще бъде “дълбоко преразпределение”, предложено за някои страни. Правителствата ще бъдат в състояние да избират между три алтернативни модели за конвергенция. Държавите-членки ще имат възможност или да прилагат различни ставки за конвергенция по категории земя, ограничаване на индивидуалните печалби и загуби по тунелната система или ще удължават преходния период за прилагане на лихвения процент по плоските помощи според плана. Само шепа от либерално настроените страни се разбра, че са защитили предложения от Комисията график за сближаване, макар и допускайки, че е необходима известна степен на гъвкавост. Европарламентарият отговорник по ос 1 Луис Мануел Капулас Сантос се стреми да намали въздействието от предложението на Комисията, като иска всяко намаление, свързано с изплащания на бенефициентите по ОСП между 2014 г. и 2019 г., да бъде ограничено до 30%.

Въпреки това, членовете на ЕП, които имат съвместни правомощия за вземане на решения за реформата на ОСП за първи път заедно с националните правителства остават на противоположни полюси, за това колко бързо трябва да се направи прехода към фиксираните суми. “Има изменения по плана на Комисията, призоваващи за абсолютно никаква промяна, а някои страни искат това да се случва по-бързо”, спомена по време на семинара в Брюксел шотландският евродепутат Джордж Лайън. В реч пред Конгреса, Чолош подчерта, че целта му не е “да дестабилизира най-конкурентоспособните стопанства в момент, когато има търсене и когато средносрочните перспективи са благоприятни”. “Аз съм отворен да постигнем необходимото сближаване с цел засилване на селскостопанския сектор като цяло и това не означава жертва в полза на другите”, добави той, в знак за компромисно решение.

Комисията все още се очаква да настоява за решение към пълна плоска ставка от основните плащания по ОСП по време на следващите дългосрочни бюджетни дискусии за 2020 г. Темата ще бъде обсъждана на среща на Земеделския съвет в Люксембург по-късно този месец, на 23 октомври.

Източник : Agra Europe

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА