ЧЕСТИТА КОЛЕДА!

Златко Златков
Златко Златков
4 Минути

На този ден се прави  символен ритуал. Рано сутринта стопанинът излиза в градината и със секира в ръка заплашва дърветата, че ще ги отсече, задето не раждат достатъчно. Старата жена го възпира: “Остави го, тая година то ще роди повече!” После изгарят сламата – бъдни вечерската, под дърветата, ако не я запазват до Гергьовден. След това се ловят и пекат врабчета. Като си дойдат жените от черква и причестяване, всички заедно ядат от печените врабчета – “за да хвърчат през годината и да им е лека работата”. Чак след това се яде свинско, така дълго очаквано след 40-дневния пост. Обикновено първото месо се пече на шиш или на късове върху живи въглени.

Вторият ден на Коледа (25 декември) е посветен на Божата майка и на Свети Йосиф. На Коледа празнуват именния си ден: на 25 – Кольо, Божин, Божан, Христо, на 26 – Богданововци и Йосифовци, на 27 – Стефан и Венцислав /от гръцки стефанос означава “венец”/.

От Малка Коледа (Бъдни вечер) до Богоявление (7 януари) са мръсните /Караконджовите/ дни и нощи, през които из въздуха витаят зли духове. Жените не работят, не си мият главите, не си плетат косите и не си перат ризите. Някога по къщите са ходели маскирани хора, наречени джамали и са правили смехории, за да прогонват нечистия дух – караконджото.

Погачата е прясна и се поднася топла. Нашарена е с вилици зигзагообразно. В нея има поставена паричка. След прикадяване погачата се разчупва на  толкова парчета, колкото са хората на трапезата. Смята се, че у когото се падне паричката, у  него ще бъде късметът през годината. Месачката на погачата, преди да си умие ръцете, излиза в градината и с тестени пръсти опипва всяко овощно дръвче, за да ражда много и да са сладки плодовете му. Ако има кошери, опипва и тях.

Баницата – млинът, се прави от кори, печени под връшник, като между тях се слагат яйца, сирене и мас. Вместо баницата на някои места правят тутманик, при който тестото е разплескано като пита, или пък зелник със зелеви листа, спанак или праз лук. Може да се прави и булгурник, с пържен булгур с яйца и мас. Той се пече в тепсия под връшник и преди поднасяне се залива с разтопено масло.

В баницата – тутманика, зелника, булгурника, се слагат дренови клончета с пъпки, които наричат на стоката, лозето, кошерите, нивите, градините. При разчупване парчето, паднало се у стопанина, показва къде  ще е късметът, т.е. кое най-много ще роди през годината.

Свинската глава е второто ястие тази вечер. Варят се  главата и краката и от тях се прави пача – от бульон, месо, брашно, сол и чесън. На трапезата също така има орехи, чесън, кромид, сарми, мед. След прикядавеното с ралника – отгоре са сложени въглени и тамян, – всички сядат на вечеря. Момите и ергените слагат първите си залци под възглавницата си, за да видят кого ще сънуват. Ако някой кихне на трапезата, му харизват първото животно, което ще се роди през пролетта – агне или яре, теле или конче. След вечеря смитат трохите и ги слагат в огъня с думите: “Да се ражда жито и кукуруз, вино и коприна!” После всички хвърлят дренови пъпки в огъня – чиято пъпка пукне най-силно, той ще бъде най-здравият и най-пъргавият през годината.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА