МЗм: Черупковите плодове отново без обвързана подкрепа

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Те са включени обаче в редица интервенции в Стратегическия план

Черупковите плодове – бадеми, орехи и лешници отново няма да бъдат включени в обвързаната подкрепа и през новия програмен период по ОСП, съобщи министърът на земеделието Иван Иванов по време на изслушване в Комисията по земеделието, храните и горите в Парламента. Според експерти от МЗм според така изпратения проект на Стратегически план те не са включени в обхвата на обвързаната подкрепа, защото SWOT анализът, в който се определят потребностите на секторите, които да бъдат финансирани в рамките на ОСП, не извежда директна потребност от това черупковите плодове да бъдат включени в специализирано подпомагане, каквото е обвързаната подкрепа. Вторият аргумент в тази посока е, че съгласно регламента за Стратегическите планове в рамките на обвързаното с производството подпомагане, се включват само култури от уязвими и приоритетни сектори. Уязвимостта на тези сектори се доказва със статистически данни за намаление на площите за последните 5 години преди разработването на интервенциите, казаха още от МЗм. Секторът на черупковите плодове обаче бележи ръст в площите, поради което те не могат да бъдат определени като уязвими и включени в обхвата на обвързаното с производството подпомагане.

Министър Иванов уточни, че черупковите плодове са включени в много интервенции по Стратегическия план – Основно подпомагане на доходите за устойчивост към всички земеделски сектори, земеделски култури, трайни насаждения, за конвенционално и биологично производство, където годишната ставка по интервенцията е 100 евро на ха, както и по интервенция Допълнително преразпределително доходите за устойчивост за първите 30 ха при стопанства с максимален размер до 600 ха, като ставката е 107,59 евро на ха. Ще има и допълнително подпомагане на доходите на млади земеделски стопани – 100 евро на ха, както и по екосхемите, където ще бъдат подпомагани с по-високи ставки за  поддържане на биологично земеделие, за поддържане и подобряване на биоразнообразието, за подобряване на почвения потенциал, допълни още той.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА