Гневът сега се фокусира не само върху споразумението, но и върху липсата на решение от европейските срещу епидемията от вируса “син език” по домашните и дивите преживни животни
Фермери от Валония излизат следващата седмица на протест в Брюксел. Десетки трактори се очакват в столицата на Белгия на 13 ноември. Земеделците протестират срещу предложеното търговско споразумение между Европейския съюз и съюза Меркосур, включващ Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай, предаде белгийската новинарска агенция Белга, цитирана от БТА.
Валонската земеделска асоциация ФУГЕА се опасява, че Европейската комисия ще настоява споразумението да бъде финализирано на срещата на върха на Г-20 в Бразилия на 18 и 19 ноември.
Фермерите във Валония и на други места в Европа виждат сделката като нелоялна конкуренция, тъй като тя ще доведе до по-голям внос на селскостопански продукти от четирите страни. Това се отнася главно за говеждото месо, “което вече произвеждаме тук, и то по-добре”, казват от ФУГЕА.
“Споразумението е опасност за планетата и нашите фермери. Това противоречи на амбициите на Зелената сделка и стратегическия диалог за селското стопанство”, заяви организацията при обявяването на протеста.
“Буренбонд”, съюзът, представляващ фермерите във фламандските и немскоезичните общности в Белгия, се изказа миналата седмица срещу предложеното търговско споразумение, наричайки го заплаха за европейското селско стопанство. Съюзът предупреди, че въпроси като проследимостта, безопасността на храните, биологичното разнообразие, хуманното отношение към животните и растителната защита се оценяват по различен начин в страните от Меркосур, където няма достатъчно проверки и гаранции.
През пролетта на тази година В Белгия и няколко други европейски страни имаше големи протести на фермерите. Гневът сега се фокусира не само върху споразумението с Меркосур, но и върху липсата на решение от европейските и федералните власти срещу епидемията от вируса “син език” по домашните и дивите преживни животни.
Според ФУГЕА земеделските стопани не разбират защо Комисията не е възприела европейски подход, като например чрез общи покупки на ваксини. Освен това фермерите са недоволни от федералното правителство на Белгия, което ги принуждава сами да поемат разходите за ваксинация.