Вижте какви съвети предлага експертът от ОДБХ- В.Търново Димитър Стоянов за борба с тази болест
Екстремните температури през юни създадоха условия за развитието на брашнеста мана (оидиум) по лозята в различни региони на страната. Тази болест е характерна за летните месеци, когато времето е сухо и горещо, посочи Димитър Стоянов – началник на отдел „Растителна защита“ към Областна дирекция „Безопасност на храните“-В. Търново. За съжаление тя нанася сериозни щети на тези трайни насаждения и е сред т.нар. икономически значими заболявания.
Особено е опасна за някои по-чувствителни сортове. Сред тях е винения „гъмза“ и десертните „хамбургски мискет“, „кардинал“.
Първите симптоми са поява на бял налеп отдолу по листата и чепките, както и по зърната. Листата бързо пожълтяват, подгарят и изсъхват. Зърната, ако са с големина на грах, макар че са още зелени, се разпукват. Така се получава „вход“ за навлизане в тях на болести като сиво гниене, на бактерии, гъбички и други патогени. Вредителите започват да се хранят в мъртвата тъкан, унищожават зърната и добива се компрометира.
Брашнестата мана е системна болест, която се появява всяка година, ако има благоприятни условия. Разпространява се от лози, които предходната година са били засегнати от нея. Причинява се от патоген, вид гъба, който се запазва в леторастите и пъпките. Проявява се още през пролетта. Ако не е извършено третиране навреме, се появяват спори, които заразяват и здравите растения, особено при екстремни летни температури.
Натрупването на т.нар. инфекциозен фонд води до по-интензивно заразяване на лозите.
Третиране срещу болестта
Борбата с тази болест се провежда през пролетта, най-вече през месец май. Ползват се препарати на основата на активните вещества тебуконазол, метирам, трифлоксистробин и др.
Ако земеделският стопанин е изпуснал момента и е регистрирал заболяването през лятото, ще трябва веднъж или два пъти да прилага първо системен фунгицид. Той прониква в тъканите на лозата, като така парира развитието на патогена.
Тези две третирания се извършват през период от 7-9 дни. След това се изчаква около 10-12 дни и се прилагат препарати с активно вещества сяра. Използването им обаче трябва да бъде в часове на денонощието, когато температурата не надвишава 25 градуса, което означава рано сутрин или късно вечер. Неправилното им прилагане може да причини пригори.
Същевременно тези препарати имат допълнително полезно действие, свързано с ограничаването на акарите.
Добре е в периода на обработките да няма превалявания, защото ще се наложи отново да се пръска, посочи Димитър Стоянов.
Косвените щети, които цикадата предизвиква
През този сезон, особено за Северна България, е проблем развитието на лозовата цикада. Тя не унищожава добива, но нанася странични щети, които засягат виноформиращите качества на гроздето.
Това е неприятел, който смуче сок от листата и създава затруднения в процеса на правилно изхранване на гроздето, запасяването му със захари, ароматни и багрилни вещества. Реално добивът от лозето може да е добър, но да се снижи качеството на произведеното вино.
Наличието на лозова цикада е условие за формирането на по-слаби пъпки през следващата стопанска година
За съжаление нерядко земеделските стопани пренебрегват косвените щети от нападението на този вредител.
Затова е препоръчително да се познават условията за поява на различни вредители и стопаните често да обследват своите насаждения.
Автор: Лилия Цветанова