Болната нова фиданка, може да разболее цялата градина

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
2 Минути

Когато купувате фиданка или посадъчен материал за плодни храсти, много внимавайте да не внесете болести в двора си. Защото след това унищожаването на заразите става много трудно, дори невъзможно.

Яркокафявата кора е лош сигнал

За ябълката, крушата, вишната и сливата е най-опасно, ако забележите повреди по кореновата шийка или над нея. Болната кора е с ярко-кафяв или тъмно-кафяв цвят. Здравата трябва да е зелено-кафява или зелено-сива. Повредите могат да засегнат и дървесината, а това вече ще предизвика изсъхване на фиданката.

Обърнете внимание дали няма следи от неприятели – галообразуващият акар, например който зимува под люспите на сформираните пъпки. Ако крушовата фиданка има листа, огледайте ги дали няма тъмно-кафяви или черни удебелявания покрай жилките им. Деформиранита, завитите, понякога удебелени листа на облепихата са сигнал за облепиховия галов акар.

Растенията трябва да се огледат за бактериален рак, той поразява кореновата система на овощните и ягодоплодните култури. В този случай по корените се образуват гали. Особено опасно е развитието на едри гали върху кореновата шийка. Сухото време засилва симптомите на рака по корените, може да предизвика увяхване и загиване на растенията.

Тънките корени на малината говорят за опасни бактерии

Малиновата галица  е много опасна. Ларвите на насекомото зимуват в издутини върху леторастите. Понякога върху стъблата на малината се забелязват големи некротични петна или разпукване на кората. Тези симптоми са предизвикани от дидимела (петната са пурпурни) или от  антракноза.

Не трябва да се използва посадъчен материал със слаба коренова система и частично почернели корени, това е признак за кореново гниене. Ако растенията имат няколко тънки стъбла, това може да е сигнал за опасно микоплазмено заболяване. Например от цвят може да израсте облиствен летораст.

Понякога се срещат удебелявания или тумори в областта на кореновата шийка или малко по-нагоре. Тези симптоми са типични за рака по стъблото.

 

Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА