Болести по краставиците – кои са най-често срещаните

Екип на Агрозона
Екип на Агрозона
8 Минути

Болести по краставиците – причиняват се от гъби, вируси и бактерии

Краставиците са една от най-разпространените култури в градината на българина, но при неправилни грижи или намножаване на вредители по тях могат да се развият множество заболявания, които да доведат да загиване на растенията. Най-разпространените болести по краставиците се делят на три основни групи: гъбни, вирусни и бактериозни в зависимост от причинителя на заразата.

Мана и увяхване идват от гъби

Маната и брашнестата мана са двете най-разпространени гъбни болести. Маната се причинява от гъбата Pseudo-peronospora cubensis. Тя се разпространява успешно във влажно и топло време, като само за няколко дни може обхване много растения. Най-често може да се забележи в оранжерии през пролетта, като при подходящи условия може да обхване и градинските насаждения. По листата на краставиците се появяват жълтеникави петна, като засегнатата тъкан бързо некротира и се разкъсва. По долната повърхност на петурите може да се забележи виолетов налеп, който представлява спороношението на гъбата. Сухо ли е времето, този налеп може и да не се наблюдава.

Брашнестата мана също е опасно заболяване. Най-често причинителят е гъбата Sphaerotheca fuliginea Poll. Може да се развива целогодишно при оранжерийно отглеждане на културата, а през пролетния и летния сезон – и на полето, и в двора. Спорите на гъбите се запазват в плевелите и почвата и често причина за заразяването на растенията е липсата на почивка между отделните култури. Трябва да имате предвид, че брашнестата мана се способства от относително хладно, но влажно време. Вдигнат ли се температурите над 18-20 градуса, болестта прекратява развитието си.

Характерно за брашнестата мана е появата на закръглени петна с бял налеп по листата, дръжките и стеблата на зеленчука. Растенията изглеждат като посипани с брашно, откъдето идва и наименованието на това заболяване. Постепенно тези зони се разрастват, като могат да покрият по-голямата част от екземплярите. В края на вегетацията спороношенията на гъбата представляват черни точици по засегнатите зони. Плодовете не биват заразявани от гъбата, но в повечето случаи болестта се отразява на външния им вид – те издребняват и се израждат в странни форми.

Фузарийното увяхване също е гъбно заболяване, което покосява краставиците. Причинител е гъбата Fusarium oxysporum. Появява се във всички етапи от вегетацията, като най-често може да се забележи в периодите на цъфтеж. Характерно за фузарийното увяхване е завяхването на растенията, особено върховете им, през деня и освежаването им през нощта. Гъбата се разпространява чрез почвата и при липса на третиране може да остане активна десетилетия. Заразява растенията през корените, откъдето преминава и в по-горните органи.

Листният пригор се причинява от гъбата Corynespora cassicola. Засяга органите на цялото растение, като по болните зони се образуват кафеникави петна с различна форма. Понякога се наблюдава и виолетово оцветяване. Постепенно петната се разрастват, като засягат големи зони, където тъканта некротира. Заразата се благоприятства от влажното време и различни наранявания по растенията, които могат да бъдат получени по време на резитба и други манипулации. Оптималната температура за разпространение на листния пригор е 20-25 градуса.

От известните гъбни болести вреда на краставиците могат да нанесат също така и крастата, кореновото гниене, сивото гниене и др.

Вирусът на мозайката остава активен в плевелите

Краставиците биват нападани и от вирусни болести. Най-разпространената зараза е краставичната мозайка, която се причинява от вируса Cucumber mosaic virus (CMV). Вирусът може да засегне много култури, като в следствие на това реколтата може да бъде намалена наполовина. Обикновено мозайката най-често се разпространява чрез листните въшки, които имат контакт със заразени плевелни растения. Затова много важно е редовното унищожаване на бурените в градината и на полето, както и на вредителите. Характерно за болестта е появата по листата на зеленчука на прошарени участъци, обикновено в жълто и зелено, подобни на мозайка. Петурите могат да са с набраздена повърхност и да са завити. Растенията пожълтяват, а междувъзлията се скъсяват. Нарушава се нормалният процес на фотосинтеза. Плодовете също се засягат, като са покрити с петна, неравни на повърхността си. Този вирус може да запази активността си в плевелните растения, но не и в семената на краставиците.

Краставичната мозайка може да се прояви и под формата на зелена мозайка. Този вирус обикновено напада растенията в оранжериите. Петната по листата са в различни нюанси на зеленото, откъдето идва и името на болестта. Здравите участъци от петурита продължават да се развиват и така повърхността им става като на мехури. Характерно за зелената краставична мозайка, чийто причинител е вирусът Cucumber green mottle mosaic tobamovirus, е че остава активен и в семената.

Бактериалният пригор се гони за 5 години

Бактериалният пригор е най-важната бактериална болест, която се причинява от бактерията Pseudomonas lachrymans. Нейното разпространение се благоприятства много от влажното време и от наличието на капки влага по листата на растението. Оптималната температура за разпространение е около 20-24 градуса на въздуха. Характерното за нея е появата на кафеникави ъгловати петна по листата и плодовете на културата, благодарение на които засегнатите части отмират. На петурите могат да останат само основните жилки. Плодовете често са деформирани и с рани по повърхността им. Причинителят на болестта може да засегне и семената, но в почвата не остава активен повече от 2-3 години, затова е много важно, когато избирате семена за краставици, те да са третирани срещу бактериален пригор. От значение е и срещу тази болест да се спазва сеитбооротът в градината, като растението не заема предишното си място поне една петилетка.

Предпазете растенията с лесни мерки

Когато искате да отглеждате здрави краставици в двора или на полето, трябва да спазвате някои от основните правила, за да могат насажденията да не са подложени на много зарази:

  • Избирайте качествени семена от утвърдени производители, които са обеззаразени;
  • Залагайте на сортове, които са устойчиви на различни болести;
  • Спазвайте сеитбооборота на площта и сменяйте редовно мястото на културата;
  • Преди засаждането на зеленчука задължително трябва да почистите плевелите, като изнесете събраната растителност извън участъка и я изгорите;
  • Краставиците се нуждаят от качествена рохкава, добре обработена почва, която е богата на хранителни вещества;
  • От значение за зеленчука е и поливането, то трябва да се прави по правилата, като се избягва мокренето на листата;
  • По време на вегетацията плевете редовно краставиците, като при наличие на болни екземпляри трябва своевременно да ги изнасяте от участъка и да ги изгаряте.
Agrozona.bg e специализиран новинарски сайт за бизнес и земеделие. Нашата цел е да информираме своите читатели за новостите и добрите практики в агробизнеса у нас и по света. Agrozona.bg Ви предоставя експертни анализи и съвети за успешна реализация в сектора, а също така информация за важни срокове и събития. При нас ще намерите още и интересни и полезни съвети за вашето хоби. Екипът на Агрозона подготвя цялото съдържание на сайт и списание Агрозона. В него участват 4 журналисти, както и стажантите, които се учат на аграрна журналистика в редакцията на Агрозона

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА