Болести могат да намалят гроздовата реколта до 50%

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Мана и гниене са най-големият бич в това време

Измръзванията и повишения в момента инфекциозен фон на гъбни заболявания по лозята могат да доведат до намаляване в реколтата от грозде до 40-50%, прогнозира пред „Агрозона“ проф. Иван Пачев, директор на Института по лозарство и винарство в Плевен. „Годината не е от много добрите. Измръзванията през зимата не засегнаха много от насажденията, но в района сега доста се е повишила вероятността от гъбни заболявания, поради дъждовното време, съчетано с положителните температури“, допълни той. Най-засегнати са десертните сортове грозде, като „Болгар“, „Супер ран Болгар“, които не са устойчиви на заболявания. Широко се развиват различните видове мани – обикновена, брашнеста, появява се на места и гниене – сиво, черно. Всички тези инфекции са повлияни от времето. Оптималната температура за развитието им е около 20-25 градуса, които в района на Северна България се редуват с валежи и затопляния. В Южна България насажденията по-лесно могат да се спасят от тази напаст, тъй като валежите са по-рядко явление, но и там има засегнати доста масиви.

Според директорът на института реколтата през тази година до голяма степен ще зависи от грижите, които се положат стопаните за насажденията. „Устойчивите на заболявания сортове няма да бъдат засегнати много от неблагоприятното време, но при неустойчивите намалението в реколтата може да достигне до 40-50%“, допълни проф. Пачев.

Освен времето, фактор при разпространението на заразите е и доста дебелата тревна покривка, която много стопани оставят в лозовите масиви. „Тя също оказва допълнително влияние за развитие на болестите, тъй като там се задържа повече влага, сутрин има роса. Добрите стопани подбират сами средствата, с които ще третират растенията. Дали ще бъдат  системни или контактни, дали ще ги редуват, зависи от симптомите“, категоричен е проф. Пачев.  „Тези, които са в час, ще се справят до известна степен и ще успеят да получат добив, който да е над 50-60%“, съобщи още директорът на Института по лозарство и винарство в Плевен.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА