БГ овощарите изкореняват ябълки и круши заради натиска от внос

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Догодина има опасност от още по-свито потребление на плодове, сочат прогнозите

Родните овощари започват да изкореняват градините със семкови видове, като ябълки и круши, и ги заменят с костилкови дръвчета, съобщи за Агрозона Николай Колев от Съюза на Дунавските овощари. Според него причина за това основно е натискът, който се получава от вносните плодове – ябълки и круши, и липсата на пазар на българската продукция заради високата себестойност. „Въпреки замръзванията, които се получиха частично на места в началото на годината, като цяло годината за костилковите плодове беше добра. Имаше средна реколта, цените бяха нормални, нямаше някакви ексцесии на пазара, докато при семковите плодове имаше изключително голям добив, цените – изключително ниски, на места дори под себестойност. Повечето от нашите производители изкореняват тези култури и се насочват към други костилкови – кайсия, череша, слива, плодове, които са по-търсени в нашия регион, защото да продаваш ябълка под себестойност години наред, е невъзможно“, категоричен бе Колев.

„В моята градина не успяхме да оберем всички ябълки, защото пазарът за преработка, където традиционно товарим големи камиони с продукция, пазарът на конвенционалната ябълка е между 12 и 15 ст за килограм. Само цената на събирането на тази суровина до натоварването на камиона е повече, да не говорим за отглеждането, за наеми на площи, за препарати за растителна защита, за заплати за постоянните хора. Цената е под себестойност и е безсмислено да се бере“, обясни още овощарят.

Според него през следващата година има опасност хората от малките градове и населени места, както и в по-бедните региони на страната, да се спре пазаруването на плодове и хората да се насочат към собствената продукция, с която разполагат. „Вероятно в големите градове това няма да се случи, но за малките населени места е абсолютно възможно хората да започнат да консумират по-малко плодове, защото себестойността на производството става изключително висока. В нашия регион няма напоителни системи. Колегите, които поливат, са на сондажни кладенци. Новите цени на тока водят до пет пъти повече разходи за поливане. Работната ръка постоянно поскъпват, горивата се увеличават, препаратите, торовете поскъпнаха три пъти, неминуемо и цената да се качи, защото себестойността е изключително висока. Ако останем да продаваме на същите цени, сме на загуба категорично“, допълни Николай Колев.

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА