Без вода ще гледате вишна, орех и кайсия

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Искате ли да си създадете овощна градина, то при подбора на видовете се съобразете и с изискванията им към влагата. Някои култури са по-сухоустойчиви и могат да се отглеждат и при неполивни условия, стига почвата да е по-дълбока и пропусклива. Такива са бадемът, кайсията, вишната, черешата, орехът, а донякъде и прасковата. От ябълката и крушата, присадените на по-силнорастящи подложки, каквито са семенните, също могат да се получат задоволителни резултати, ако са засадени на по-дълбоки и влагоемки почви. Присадени на по-слаборастящи подложки, отглеждането трябва да стане при поливни условия. Това се отнася също за дюлята и ягодоплодните. При прасковата могат да се получават добри и качествени добиви, ако се осигурят поне една-две поливки две-три седмици преди беритбата.

Засаждането е най-добре да стане през есента, непосредствено след листопада, но преди зимните студове. При по-ранното есенно засаждане наранените корени зарастват и започва образуване на нови коренчета, което продължава понякога чак до края на декември – началото на януари. Развитието на корените на фиданките започва още в края на зимата и се създават благоприятни условия за прихващането и пролетното им развитие. Особено наложително е есенното засаждане на видовете, които започват по-рано пролетното си развитие, като бадем, праскова, кайсия и афъзка.

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА