Без субсидии за арендаторите, които не плащат рента

Златко Златков
Златко Златков
3 Минути

При 8 млн. дка „бели петна”, вместо 160 млн. лв., по сметките на собствениците годишно постъпвали едва 1,5 млн. лв. Недобросъвестни арендатори, които обработват пустеещи земи (така наречените “бели петна”), без да плащат рента на собствениците, през 2015 г. няма да получават субсидии ако не представят документ за ползване на терените, предаде fermer.bg. Това предвиждат измененията в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи, които се очаква да бъдат приети до края на януари, обясни вчера председателят на парламентарната комисия по земеделие Светла Бъчварова.
Проблемът с “белите петна” съществува от години. Това са земеделски имоти, чиито собственици след реституцията на земята не са потърсили правата си, но имат право на рента, която постъпва по специална сметка на съответните общини.
Тази категория имоти обединява както земеделските земи, които не са били заявени за възстановяване от собствениците им по административен ред в установените срокове пред общинските служби по земеделие (бившите поземлени комисии), така и имоти, за които са постановени решения за признаване на правото на възстановяване на собствеността по административен или по съдебен ред, но процедурата по възстановяването им не е приключила, защото границите на имотите не са установени от собствениците.
Проблемът е в това, че въпреки законово разписаното задължение да представят в земеделските служби споразумения за ползването на земята, голяма част от арендаторите формално представят тези договори, без да превеждат изискуемата рента. Според съществуващото законодателство арендаторите могат да обработват тази земя, като плащат минимален наем от 15-20 лева за дка.
По данни на земеделското министерство площта на “белите петна” достига 8 млн. дка. При средна рента от 20 лв. годишно по сметките на собствениците би трябвало да постъпват 160 млн. лв. Вместо това за миналата година администрацията е отчела едва 1,5 млн. лв.
За да преустановим тази порочна практика, с новите промени ще задължим ползвателите на имотите да представят правен документ за ползването на земите, поясни Светла Бъчварова. Те трябва да имат заверен договор със собствениците или заповед от министъра на земеделието, доказваща, че арендаторите са сключили споразумения с притежателите на земята.
Това ще принуди арендаторите да търсят наследниците на реалните собственици така че ползването на пустеещите земи да бъде законно и да бъдат защитени интересите на собствениците, допълни Бъчварова.
Законовите промени трябва да влязат в сила още преди 1 март, когато започва заявяването за субсидии. Самите споразумения със собствениците пък трябва да се сключат до края на септември.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА