Белият трън има доказано лечебно действие върху черния дроб

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

От всички растения познати в света, само 80 са признати от фармацевтичната индустрия за лечебни. Сред тях единствено белият трън е с доказано лечебно действие върху черния дроб. Най-ценната част от растението е кюспето заради високото съдържание на силимарин, който е активна съставка в и лекарствата за черен дроб. Култивираното растение съдържа също флаволигнани, които доказано имат антиканцерогенен ефект. Това каза за „Агрозона“ Христо Хубчев, управител на базираната в карловското село Ведраре фирма Siltona, чиято основна дейност е производството и преработката на бял трън, маточина, мащерка, глог и камшика.

Таханът от бял трън е вкусна закуска

Олиото от бял трън съдържа витамини, сред които: „витамина на младостта“, както е известен витамин Е, витамин D, цинк, калий, селен, както и 3, 6, 7 и 9 омега мастни киселини. „Много хора, включително лекари, споделят на нашия профил в социалната мрежа своите впечатления след употребата на олио от бял трън. По наши наблюдения върху тези коментари, необходими са от 2 седмици до месец, за да се проявят здравословните ефекти от употребата на олиото.“, разказва Христо Хубчев и допълва, че препоръчителната доза за прием на брашното от бял трън като хранителна добавка е 1 с.л. на ден.

Олио от бял трън се предлага всяка сряда на Фермерския фестивал пред Министерство на земеделието, храните и горите в столицата. Филтрираното олио може да се използва във всякакви салати и студени ястия. То не е рафинирано, поради което не е подходящо за термична обработка, но пък може да се ползва като козметичен продукт.

Брашното от бял трън е здравословно допълнение към киселото мляко

„Нефилтрираното олио започнахме да произвеждаме по инициатива на онкоболни от Варна, които ни помолиха да създадем продукт за хора, които не могат да преглъщат сухото кюспе, а имат нужда от силимарина, който помага на черния дроб след химиотерапия. При онкоболни препоръчителната дневна доза за прием е 2 с.л. нефилтрирано олио, а когато се приема с профилактична цел, достатъчна е 1 с.л.“, по думите на Христо Хубчев.

„2019 г. беше сравнително добра климатична година за отглеждане на бял трън, защото имаше повече влага в сравнение с 2018 г., която беше изключително суха и реколтите бяха малки.“, обясни младият предприемач и допълни: „През 2019 г. засяхме 4 500 дка и получихме около 40 тона олио от около 230 тона семена. Година по-рано, през 2018 г., произведохме около 30 тона олио. През 2020 г. ще засеем близо 3 000 дка с бял трън, което бъде намаление спрямо предходната година. Това е свързано с изтичащите патенти на някои лекарства и със складови наличности във фармацията. Най-вероятно отново ще работим с около 230 тона семена за посев.“

ЕТИКЕТИ:
Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА