Български сортове пшеница са предпочитани в тракийския регион на Турция

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

С всяка изминала година все повече се повишава интересът от Турция към сортовете пшеница, произвеждани в Добруджански земеделски институт (ДЗИ). Това каза директорът на института проф. Иван Киряков цитиран от standartnews.com.

Българските сортове семена пшеница са предпочитани, защото са добри и дават добър добив, селекционирани са при климатични условия сходни на тези в родината им. Проф. Киряков заяви, че сред най-търсените семена са от сортовете “Галатея” и “Аглика”. “Ние предлагаме сортове, на които са с руска и украинска геноплазма и са т. нар. степни пшеници. Те издържат на засушаване, докато западните селекции са създавани при по-влажни климатични условия и при едно засушаване като сега – от 1 май до момента на територията на института са паднали едва 14 л/кв. м дъжд, дават добри добиви” – заяви проф. Киряков. Той изрази притеснение за жътвата на семена тази година, защото издръжката на института е 761 хил. лв. и дори с корекцията и увеличението от 31 хил. лв., се падат по 35 лв./дка издръжка за общо 22-те хил. декара, които институтът сее със семена от зърнено-житни и бобови култури.

“Ако един земеделец може да издържи с 35 лв./дка, ще го направим академик”- пошегува се проф. Киряков. Той прогнозира, че е възможно в първите дни на юли да стартира жътвата. По думите му тази година пшениците са останали малко по-редки, но пък качеството ще е добро и зърното ще има по-високи нива на протеин. През миналата година ДЗИ е продал 1500 т семена, а тази година очаква да реализира на пазара 1700-1800 т, като цената ще е на ниво от миналата година – 980 лв. Освен към сортовете пшеница, интерес има и към хибридите слънчоглед, произвеждани в института. “Имаме признати в Румъния. Семена за хибриди слънчоглед продаваме в Русия, Украйна, Молдова, очакваме признаване на наши хибриди и реализация и в Казахстан и Беларус” – добави още директорът. В рамките на Денят на отворените врати научните работници представиха 34 сорта обикновена пшеница, 8 сорта тритикале, 5 сорта твърда пшеница и 3 сорта ечемик.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА