Български сортове пшеница са предпочитани в тракийския регион на Турция

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

С всяка изминала година все повече се повишава интересът от Турция към сортовете пшеница, произвеждани в Добруджански земеделски институт (ДЗИ). Това каза директорът на института проф. Иван Киряков цитиран от standartnews.com.

Българските сортове семена пшеница са предпочитани, защото са добри и дават добър добив, селекционирани са при климатични условия сходни на тези в родината им. Проф. Киряков заяви, че сред най-търсените семена са от сортовете “Галатея” и “Аглика”. “Ние предлагаме сортове, на които са с руска и украинска геноплазма и са т. нар. степни пшеници. Те издържат на засушаване, докато западните селекции са създавани при по-влажни климатични условия и при едно засушаване като сега – от 1 май до момента на територията на института са паднали едва 14 л/кв. м дъжд, дават добри добиви” – заяви проф. Киряков. Той изрази притеснение за жътвата на семена тази година, защото издръжката на института е 761 хил. лв. и дори с корекцията и увеличението от 31 хил. лв., се падат по 35 лв./дка издръжка за общо 22-те хил. декара, които институтът сее със семена от зърнено-житни и бобови култури.

“Ако един земеделец може да издържи с 35 лв./дка, ще го направим академик”- пошегува се проф. Киряков. Той прогнозира, че е възможно в първите дни на юли да стартира жътвата. По думите му тази година пшениците са останали малко по-редки, но пък качеството ще е добро и зърното ще има по-високи нива на протеин. През миналата година ДЗИ е продал 1500 т семена, а тази година очаква да реализира на пазара 1700-1800 т, като цената ще е на ниво от миналата година – 980 лв. Освен към сортовете пшеница, интерес има и към хибридите слънчоглед, произвеждани в института. “Имаме признати в Румъния. Семена за хибриди слънчоглед продаваме в Русия, Украйна, Молдова, очакваме признаване на наши хибриди и реализация и в Казахстан и Беларус” – добави още директорът. В рамките на Денят на отворените врати научните работници представиха 34 сорта обикновена пшеница, 8 сорта тритикале, 5 сорта твърда пшеница и 3 сорта ечемик.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама