При нарушения санкциите достигат до 1000 лв
Подадените заявления за регистрация на животновъдни обекти тип „лично стопанство“ за отглеждане на прасета в страната към началото на месец октомври 2020 година са 6 139, съобщават специално за „Агрозона” от Българската агеция по безопасност на храните (БАБХ). Най-голям е броят им в областите Монтана – 765, Бургас – 593 и Видин – 399.
Процедурата по регистрация са преминали 5 070 обекта, в които могат да се населват до три броя прасета за лична консумация, допълват още експертите.
Всеки животновъден обект подлежи на официален контрол, като честотата на проверките се определя въз основа на риска и по план на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ), коментират от БАБХ.
От октомври 2019 г. до момента, официалните ветеринарни лекари извършват проверки в личните стопанства за отглеждане на свине на няколко етапа – за ненаселване; за спазване условието да не се отглеждат свине от собствениците, които са получили финансова помощ за почистване и дезинфекция след евтаназиране на прасетата заради Африканската чума до 1 септември 2020., вкл; за последваща регистрация и спазване на условия за биосигурност, съгласно измененията в националното законодателство, информират от БАБХ.
Към началото на октомври 2020 г. ОДБХ са извършили над 23 900 проверки в личните стопанства за отглеждане на свине.
Всяко стопанство, включително за отглеждане на животни за лични нужди, трябва да има сключен договор с регистриран ветеринарен лекар, който да изпълнява ветеринарномедицинските дейности, свързани с профилактиката и контрола на заболяванията.
При констатиране на нерегламентирано отглеждане на прасета в лично стопанство без регистрация, стопанинът подлежи на санкция от 300 до 1000 лв., а при повторно нарушение – от 1000 до 3000 лв. Когато нарушението е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, имуществената санкция е от 1000 до 2000 лв., а при повторно нарушение – от 2000 до 4000 лв.