Ангел Божилов: Българската зелена енергия може да е много по-евтина

Златко Златков
Златко Златков
14 Минути

Северната ни съседка отказа да дотира зелената енергия, но пък разви пазара на зелените сертификати

Ангел Божилов е главен изпълнителен директор на ОЕТ (Обединени енергийни търговци) и експерт по проблемите на енергетиката към КТ Подкрепа. Историк по образование, владее няколко езика.

Интервю на Светлана Трифоновска, сп. Агрозона, март 2013 г.

Г-н Божилов, вие отскоро сте новият енергиен експерт на КТ Подкрепа, но също така сте и в бизнеса с търговия на енергия. Ще разкажете ли повече за това?

– Ние си сътрудничим с КТ Подкрепа повече от 2 години, но стигнахме до извода, че трябва да обявим този факт официално. ОЕТ – Обединени енергийни търговци ООД -фирмата, на която съм главен изпълнителен директор, е първото частно дружество, изнесло електроенергия от България  още през януари 2008 г. От тогава до края на 2011 г. ние трайно бяхме лидери в експорта на електроенергия от България, а основният процент винаги е бил изнасян отНационалната електрическа компания. През 2010 г. изнесохме около 1 700 000 мегаватчаса. Няма случай да сме купили дори един мегаватчас от държавен производител без търг, а останалите количества сме осигурили от частни фирми.

Вие казахте, че от две години не работите на българския пазар, защо?

– Направихме анализ на ситуацията на българския пазар на електроенергия и преразгледахме стратегията си. Аз предвидих  проблемите, които наблюдаваме в момента, и взех решение от 2012 г. да не оперираме  на територията на България. Това се отрази веднага на експортния баланс   на страната,  доказателство за което  е спадналият износ. Самият факт, че никой не зае пазарната ниша, която освободихме, е достатъчно показателен, защото пазарът не търпи вакуум. А това значи, че експортът вече не само не може да донесе печалба на частните компании- търговци на електроенергия, но напротив – носи им загуба.

Има ли много частни компании в България, които се занимават с продажба на ток?

– Ако не се лъжа, вече има над 130 лицензирани. От тях, практически, активни са около 30. След като изключим мултинационалните, които просто поддържат български дружества, за да могат да имат и този пазар в портфолиото си, както и трите търговски дружества на 3-те ЕРП-та, защото и те си имат търговски дружества, се оказва, че има не повече от 5-6 български компании, търгуващи с електроенергия.

В кои страни сте изнасяли български ток?

– Трудно е да се каже – от Германия до Турция. Бивша Югославия примерно внася енергия, когато е необходимо през Унгария от Централна Европа. Това е интегриран пазар и става въпрос за европейска електроенергия. До преди година и половина, бившите Югославски републики купуваха българска електроенергия. Когато ОЕТ започна да изнася българска енергия през 2008-ма година, съвкупните такси, които плащахме, за да експортираме, бяха от порядъка на 7 евро. В момента са около 18 евро.

В момента с какъв ток търгувате?

– Търгуваме с електроенергия с различен произход. Присъстваме на вътрешния пазар в Турция, имаме значителен дял на вътрешен пазар в Румъния. Електроенергията, която продаваме на крайни клиенти на тези пазари, е с местен произход. Участваме активно в търговията на едро на пазарите на електроенергия в Германия, Словакия, Чехия, Австрия, Унгария, Сърбия, Македония, Гърция, Италия и Албания.

Вие сте компания, която е сходна като дейност с ЕРП-та, които управляват българския ток?

– Не бих се изразил точно така, но да кажем, че в Румъния и Турция, където развиваме пазар на дребно, фактически конкурираме съответното ЕРП, като доставяме електроенергия до крайни потребители.

Но в България не бихте участвали в подобно нещо, защото не ви е изгодно, така ли?

– В България никой освен ЕРП-та не може да доставя електроенергия до крайни потребители. В страната  има около 20 крупни индустриални клиенти, на които беше разрешено да си купуват електроенергия от свободния пазар. Процедурата по регистрация на един потребител, за да излезе на свободния пазар, е усложнена до такава степен, че отнема около 6 месеца. Т.е.регулаторната рамка е такава, че тя следва да възпрепятства потребителя в избора му на доставчик. Румънците през 2007 г. приеха програма за дерегулация на пазара си, разписаха я много ясно и точно, и от тогава се смениха, ако не се лъжа 4 правителства, но нито едно от тях не си позволи да я пипне и тя върви. От 1 януари 2014 г. в съседна Румъния няма да има нито един мегаватчас регулиран пазар. Абсолютно всеки потребител, дори и битов, ще има правото свободно да избира своя доставчик.

Как мислите, кое основно изкара хората на улиците?

– Фактурите, които хората получиха за потребена електроенергия. Да не пренебрегваме и факта, че ЕК заведе дело срещу България в съда в Страсбург. Твърде вероятно е да го спечели и отново да плащаме всички ние. Става дума за  ежедневна глоба, която нараства геометрично в контекста на това, че не сме осъществили по никакъв начин изискванията на третия либерализационен пакет на Евросъюза. Преди 2 години ние организирахме заедно с Български енергиен форум експертна конференция, където привлякохме специалисти от 6 държави и тя завърши с приемането на меморандум, който не е нищо друго, освен ясна и точна програма за осъществяване на мерките, включени в третия либерализационен пакет. Този програмен документ, беше приет от всички над 100 участници. В него ясно са дефинирани проблемите, заради които днес хората са на улицата, както и техните решения. Това беше направено през юни 2011 г. и оттогава насам нищо не е мръднало.

Защо тогава правителствата нищо не правят, след като имат такива документи от Брюксел?Излиза, че енергийната мафия е по-силна от изпълнителната власт.

– Всяко едно правителство, което идва на власт, е с ясното съзнание, че има 4 години срок на годност и използва така наречената „енергийна” мафия за финансови облаги. Тоест съществуването на тези изкривявания ползва всяко едно правителство през последните 15 години. Защо това е единственият протест през последните 23 години, който политиците не успяха да яхнат? Хората най-после осъзнаха същността на проблема. Това, което улицата казва е: „Вижте какво, господа политици, недейте да легитимирате бъдещите си политически планове през нашите икономически проблеми, защото този път няма да се получи. Всички вие, чертаейки най-различни предизборни програми, никога не ги изпълнявате и в крайна сметка докарахте народа до просешка тояга”. Ще възникне въпросът, че Ангел Божилов е бизнесмен. Да, аз съм бизнесмен, но не работя в България. В качеството си на експерт към КТ Подкрепа мога да кажа, че ние имаме и ще предложим конкретна програма, която да реши конкретни проблеми.

Тъй като читателите на списание Агрозона са от сферата на агробизнеса, включително инвестират и в зелена енергия, ще кажете ли нещо повече за тези зелени сертификати, отнасящи се до ВЕИ?

– Първо не мисля, че инвеститорите имат изгода да получават подобни сертификати в България, защото те са правили инвестиционните си програми на база на един закон, който констатирахме, че не може да работи. Според текстовете, 25 години те ще получават една дотирана цена от нас  потребителите. Това се отразява на нашите сметки с 11 лв. на мегаватчас. При това тези 11 лв. правителството в оставка твърдеше, че се калкулират на база на новите занижени изкупни цени от ВЕИ. Можете ли да си представите, ако не бяха занижени тези цени, колко трябваше да е тази надбавка.

Как зелените сертификати могат да елиминират тези високи цени на зелената енергия?

– Зелените сертификати са ценна книга. Тази ценна книга има своята пазарна цена. Има високоразвити индустриални държави в ЕС, които трябва да закупуват зелени сертификати, за да постигнат целите, които Брюксел им е поставил, тоест определен процент зелена енергия в потреблението си, а нямат достатъчно такова производство. С две думи, разликата между реално произведената зелена енергия, консумирана на територията на тази държава, и определената цел от ЕС, трябва да бъде покрита чрез покупката на такива ценни книги, които да се депозират и по този начин да се покаже, че са достигнати процентите, определени от Брюксел. Естествено тези зелени сертификати имат своята пазарна цена в тези страни. Италия е една от тези страни. Там цените достигат до 75 евро на сертификат.

Вие казахте, че някаква производна на НЕК компания в Гърция търгува с тези български сертификати. Ще обясните ли?

– Това, което Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, по наша информация прави,е да заменя зелените сертификати с така наречената декларация за произход. Например, ако съответният търговец, който внася българска енергия в Италия, представи такива декларации за произход, удостоверяващи че енергията, която е внесъл, е произведена от ВЕИ, той не дължи доказване на тази разлика в процента. И точно това се случва. Енергията по различни трасета в крайна сметка достига до дъщерната компания на НЕК в Гърция, която се казва НЕКО. При регистрацията си тя е 50% собственост на НЕК и 50% собственост на гръцката национална електрическа компания PPC. Около месец след регистрирането й гръцката национална електрическа компания прехвърля акциите си на частен бизнесмен, който се казва Копелузус и който управлява  целия този силно печеливш „бизнес“. ДКЕВР предоставя тези декларации за произход в ръцете на компанията, тя изнася електроенергия за Италия и там не заплаща зелените сертификати, тоест реализира извънредна печалба по този начин. Трудно ми е да кажа колко е тя, защото цените са различни в различните месеци, а процентите се менят в различните години.

Тоест определени хора печелят от българските зелените сертификати, а в същото време българският потребител плаща толкова скъп зелен ток?

– Точно така. В Румъния няма такъв проблем. Те възприеха съвсем различна концепция. От самото начало не възприеха фигурата на дотирани тарифи като при нас. Аргументираха се, за мен обосновано и правилно, че тъй като това е възобновяема енергия и тя не води след себе си производствени разходи, след като веднъж е направена първоначалната инвестиция, то регулираните изкупни цени ще бъдат с 30% по-ниски от регулираните цени в микса на Румъния. За сметка на това те извоюваха правото от Брюксел да издават увеличен брой зелени сертификати. Тези производители създадоха механизъм, по който вътре в Румъния тези зелени сертификати се купуват от различните консуматори. Там има диференциация на това задължение. Ако едно промишлено предприятие е крупен замърсител, процентът зелени сертификати, който то трябва да закупи и представи, е много по-висок отколкото процентът на едно предприятие от хранително-вкусовата индустрия, да кажем, чийто процент пък е по-висок от процента на едно домакинство.

Какъв е резултатът?

– Това е пазарен механизъм, който работи и по този начин помага за по-бързата възвръщаемост на инвестицията в съответното производство. Там се създаде справедлива регулирана цена за енергията. Производителят обаче, в същото време има право да излезе на свободния пазар с енергията си. Той не е задължен да я даде на регулирания. Ако той иска да търси по-висока пазарна цена, отива на борсата или подписва двустранен договор, вмествайки се в рамките на пазарния механизъм. При нас не е така. При нас дори няма механизъм, по който да се следи ефективността на тези производители. Има производства от ВЕИ в България, които работят на 10-тина процента ефективност. Абсурдно е да се допускат подобни проекти. Ефективност във ВЕИ сектора под 25% просто не следва да се одобрява като проект. Но те със сигурност си получават цените. Системата е длъжна да изкупи всяка енергия, която те произведат. Доколкото във ВЕИ сектора основно са застъпени производствата от вятър, а метеорологичните дадености в България са такива, че вятър има тогава, когато консумацията е най-ниска, това създава огромен проблем в системата. Те произвеждат и получават едни дотирани цени, когато България просто няма нужда от тяхната енергия.

Златко Златков администрира agrozona.bg между 2012 и 2015 година. В неговия профил ще откриете някои публикации на нашите автори в този период сред които Светлана Трифоновска, Марта Йонкова, Анета Стефанова, Диляна Хараланова, Лилия Александрова, Петър Лазов, Георги Джендов и други

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА