Анализ: Реколтирането на пшеница и рапица върви по-добре от миналата година, при ечемик има изоставане

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Към края на април площите за реколтиране с пшеница и маслодайна рапица надхвърлят съответно със 7,7% и 3,8% отчетените по същото време на 2015 г., докато при тези с ечемик се наблюдава намаление с 5,3%. Това показва оперативен анализ на Министерство на земеделието и храните.

Сеитбата на маслодаен слънчоглед и царевица към края на април се движи с бързи темпове, като засетите площи са съответно с 87,2% и 130,4% повече спрямо същия период на предходната година. От друга страна, засетите площи с пролетен ечемик изостават с 45,2% на годишна база.

Износ

През последната седмица през пристанище Варна, от където обикновено се осъществява основна част от износа на зърнени и маслодайни култури, са изнесени 54,8 хил. тона пшеница и 6,6 хил. тона ечемик, докато експорт на рапица не е реализиран. Общото количество пшеница, изнесено за периода юли 2015 г. – април 2016 г., възлиза на 1 501,4 хил. тона, което е с 33,6% повече спрямо същия период на предходната маркетингова година. От друга страна, износът на ечемик и рапица изостава съответно с около 23% и 44% на годишна база.

От началото на настоящата маркетингова година до момента през „Пристанище Бургас“ ЕАД, опериращо на терминал Бургас – Изток 1, са изнесени едва 6 хил. тона пшеница и 3,2 хил. тона ечемик, а експорт на рапица не е реализиран.

През последната седмица на Пристанище Варна са натоварени 3,3 хил. тона царевица за износ, докато експорт на слънчоглед не е реализиран. Общо за периода 01.09.2015 г. – 24.04.2016 г., износът на двете култури през пристанището е съответно с 53,7% и 36,3% под нивото, отчетено за същия период на предходната маркетингова година.

През „Пристанище Бургас“ ЕАД засега не е отчетен износ на царевица и слънчоглед.

Внос

Вносът на зърнени и маслодайни култури традиционно е ограничен, като от 01.07.2015 г. до 24.04.2016 г. не е осъществяван такъв през наблюдаваните пристанищни терминали във Варна и Бургас.

Изкупни цени

Към 20.04.2016 г. средните изкупни цени на хлебна пшеница и слънчоглед се понижават незначително спрямо предходната седмица, съответно с 1,1% и 0,5%, докато тези на фуражна пшеница и царевица остават без промяна.

Сравнявайки със същия период на 2015 г., при основните зърнени и маслодайни култури се отчита спад на средните изкупни с между 4% и 17,3%, най-чувствителен при хлебната пшеница.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА