Александър Дунчев, WWF: Близо 15-20% от установените вековни гори извън резерватите са обект на ползване и сечи

Лилия Александрова
Лилия Александрова
3 Минути

Близо 15-20% от установените вековни гори извън резерватите, са обект на ползване, тоест загубват характера си на вековна гора и се превръщат в стопанска, заяви в интервю за агенция „Фокус” Александър Дунчев, експерт по горите от WWF във връзка с последните данни на организацията, според които половината от вековните гори в страната не попадат в защитени територии, което означава, че не се ползват с висока степен на закрила и във всеки момент могат да бъдат унищожени.

„Това за сега не се счита за нарушение, тъй като всичко, което е планирано в горско-стопанските планове на стопанствата е със санкцията на държавата. То ще бъде нарушение, в момента, в който тези зони са определени като защитени и стопанствата продължават да водят сечи в тях. Тогава това ще е нарушение, но се надяваме да не се стига до там”, коментира Дунчев.

Той обясни, че единственият начин да бъдат защитени останалите незащитени вековни гори в страната, е чрез механизмите на екологичното законодателство, свързано с „Натура 2000”. „В Европа именно екологичните закони, свързани с „Натура 2000” изискват опазването на вековните гори, не само като вековни гори сами по себе си, а и заради това, че те са кътчета дива природа, в която са запазени по най-добър начин природните местообитания на изключително много редки и защитени видове, които са изчезващи, но са приоритетни за опазване, съгласно европейските директиви за опазването на местообитанията и видовете и директивата за птиците”, отбеляза Дунчев.

Той разясни, че тъй като половината вековни гори в България са били картирани и определени като ценни още през началото на миналия век, когато са създадени първите резервати, през десетилетията постепенно са попълвани защитените териториите с участъци от вековни гори до към 2000 година, когато бива прекратен процесът по създаване на нови защитени територии, с изключение на природен парк Беласица и малки защитени местности. „От тогава насам нямаме нови обявени защитени територии, включително и такива с вековни гори, поради единственият начин да бъдат защитени останалите незащитени вековни гори, е чрез механизмите на екологичното законодателство, свързано с „Натура 2000”, допълни Дунчев.

По думите му, има изискване 10 % от естествените гори в площта на екологичната мрежа в „Натура 2000” да бъдат определени за зони за опазване на вековните гори, за да се опазят видовете и екосистемата в тях без човешка намеса. „Това в момента се прилага само частично в някои стопанства в България и очакванията ни към държавата са да завърши този процес и да определи всички тези територии, в които ще се опазват вековните гори по „Натура 2000”, за да могат горските служители да се съобразяват с тези зони и да не планират повече сечи в тях”, заяви още Дунчeв. 

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА