Национален съвет ще реди политиката в сектор „Храни”

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
2 Минути

Национален съвет по храните ще съветва министъра на земеделието, храните и горите за политиката в сектор „Храни”, става ясно от публикувания за обществено обсъждане проект на Правилник за дейността на съвета. Според документа съветът освен председател ще има и двама заместник-председатели, единият от които ще е задължително представител на браншовите организации. Кандидатурата за заместник-председател – представител на браншовите организации ще се гласува от Националния съвет след провеждане на предварителен подбор на номинации, в който участват представителите на браншовите организации и след подкрепа на най-малко от половината от техните гласове.

Дейността на Националния съвет по храните ще се подпомага от специализирана дирекция в структурата на Министерството на земеделието, храните и горите, се предвижда още в правилника.

Редовните заседания на Националния съвет се провеждат най-малко веднъж на 3 месеца, като ще могат да се свикват и извънредни срещи.

За работата си Националният съвет по храните ще трябва да подготвя и ежегоден доклад, се казва още в правилника.

Според документа Националният съвет ще разработва и приема годишна програма за своята работа, в която може да влизат обсъждането на проекти на национални стратегически документи и нормативни актове, пряко свързани с производството, преработката и/или дистрибуцията на храни, включително, заложените такива в плана за действие, с мерките, произтичащи от членството на Република България в Европейския съюз, рамковите позиции по планирани и обсъждани от европейските институции стратегически документи и проекти на хармонизирани актове с непосредствено и пряко въздействие върху производството, преработката и/или дистрибуцията на храни, както и предложения за мерки при провеждане на държавната политика в областта на храните.

 

СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама