71% по- нисък добив на пшеница в Добричко тази година

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

В момента преминаваме през най- трудната и тежка жътва за последните двадесет години. Климатичните условия и сушата направиха така, че Житницата на България пресъхна. По данни на ОДБХ Добрич, в момента  жътвата в района се движи в порядъка на 71% по- нисък добив, в сравнение с изминалата година, това е и най- засегнатия район. Намаление на производството между с 45 и 53% се отчита и в други райони в Източна България като Силистра, Варна, Бургас, Сливен и Ямбол. Това съобщи министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева в Сутрешния блок на БНТ.

Към момента по оперативни данни от областните дирекции по земеделие е прибрана 55% от наличната пшеница

USDA, прогноза, Agrozona.bgСредното намаление на очаквания общ добив е 25%. Независимо от кризата с добивите, страната ни ще запази качеството си на нетен износител, съобщи още министърът. Прогнозите за добива на пшеница от края на юни се равняват на 4,9-5 млн. тона. Вероятно обаче ще има лек спад в тази цифра, допълни Танева. За вътрешно потребление в страната се използват около 1.6 млн. тона, въпреки спада в производството, България ще успее да изнесе към чуждите пазари още минимум 3 млн. тона пшеница.

Спад в добитата продукция се отчита и в други европейски страни като Румъния, Франция и Германия

Европейският съюз запазва качеството си на голям износител, като се очаква да изнесе около 25 млн. тона пшеница. Ценовите равнища в момента са малко по- ниски в сравнение с тези от изминалата година, съобщи още Танева. Очаква се реколтата от пролетниците също да бъде намалена, поради на места не доброто им състояние в момента.

 

 

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама