71% по- нисък добив на пшеница в Добричко тази година

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

В момента преминаваме през най- трудната и тежка жътва за последните двадесет години. Климатичните условия и сушата направиха така, че Житницата на България пресъхна. По данни на ОДБХ Добрич, в момента  жътвата в района се движи в порядъка на 71% по- нисък добив, в сравнение с изминалата година, това е и най- засегнатия район. Намаление на производството между с 45 и 53% се отчита и в други райони в Източна България като Силистра, Варна, Бургас, Сливен и Ямбол. Това съобщи министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева в Сутрешния блок на БНТ.

Към момента по оперативни данни от областните дирекции по земеделие е прибрана 55% от наличната пшеница

USDA, прогноза, Agrozona.bgСредното намаление на очаквания общ добив е 25%. Независимо от кризата с добивите, страната ни ще запази качеството си на нетен износител, съобщи още министърът. Прогнозите за добива на пшеница от края на юни се равняват на 4,9-5 млн. тона. Вероятно обаче ще има лек спад в тази цифра, допълни Танева. За вътрешно потребление в страната се използват около 1.6 млн. тона, въпреки спада в производството, България ще успее да изнесе към чуждите пазари още минимум 3 млн. тона пшеница.

Спад в добитата продукция се отчита и в други европейски страни като Румъния, Франция и Германия

Европейският съюз запазва качеството си на голям износител, като се очаква да изнесе около 25 млн. тона пшеница. Ценовите равнища в момента са малко по- ниски в сравнение с тези от изминалата година, съобщи още Танева. Очаква се реколтата от пролетниците също да бъде намалена, поради на места не доброто им състояние в момента.

 

 

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА