33 браншови организации настояват за по-висок бюджет по COVID мерките

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Вижте кои са другите две искания, които поставиха пред правителството

33 браншови огранизации в земеделието се обединиха около три общи искания, които представиха официално пред правителството.

Обявената през 2020 г. пандемия от COVID-19 и до днес продължава да предизвиква сериозно сътресение и много  фалити във всички сфери на европейската и световната икономика. България пострада също много предвид създалата се тежка кризисна ситуация. Много бизнеси фалираха, а други са на ръба на оцеляването, алармират браншовиците.

“Въпреки тежката кризисна ситуация ние, заетите в селското стопанство, продължаваме да работим и със сетни усилия успяваме да поддържаме социалната  заетост в цялата страна, да изхранваме своите животни, да обработваме и храним градините си и най-важното да не ги унищожаваме и  да обезлюдяваме многото забравени региони на страната. Подхождаме с разбиране към всички останали сектори на икономиката, но в настоящия момент при нас е изключително тежко”, заявяват в официална позиция.

Оцеляване на предела

“Става въпрос за оцеляване на стопанствата ни, а разходите се увеличават с всеки изминал ден. Четворно се увеличиха сметките ни за ел.енергия, поскъпват всички консумативи, скочиха цените на фуражите, на торовете и препаратите за растителна защита. Горивата са повишени с над 30% спрямо същия период на миналата година, изкупните цени на продукцията ни са недостатъчни. С неистови сили поддържаме заплати и осигуровки на работния персонал, които се увеличават почти всяко тримесечие, продължаваме да плащаме данъчните си задължения, кредитите и др. Изправени сме пред безпрецедентна криза, която продължава вече доста дълго време и полагаме огромни усилия секторът да продължава да работи.”, коментират браншовиците.НОКА, Симеон Караколев, Agrozona.bg

Настояваме ставките по видове и култури да бъдат обявени към момента на нотифициране, а не след това!

“Според нас настоящия размер от 111,5 млн.лв., заложени в бюджет 2022, ще бъдат крайно недостатъчен поради фактът, че Ковид 2022 се очертава като единствената възможна държавна помощ за нашите сектори, а ние тепърва започваме изключително непредвидима в икономически и климатичен план година! Също така настояваме преди „спускането на политическото решение” за разпределението по сектори, то да се обсъди с нас”, пишат в официалната си позиция.

Основните искания на браншовиците са следните:

  1. Да приемете в Бюджет 2022 крайно необходимата за нас Ковид помощ в размер на 200 млн.лв., за да запазим производството на български плодове и зеленчуци, млечни продукти, месо, яйца, мед, ядки, лозя /винени и десертни/, маслодайна роза, без които България не може!

  2. Да се преразгледа рязкото повишаване на осигурителния праг за малките земеделски производители, чиито годишни доходи не са достатъчни за това!

  3. Да се предприемат законодателни промени към ясна дефиниция за отпадане на данъчното облагане на компенсаторните плащания по Де минимис и Ковид мерките!

     

    Вижте пълния текст на писмото и браншовите организации, които са го подписали ТУК

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА