27 държави са изправени пред продоволствена криза заради COVID-19

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Нов доклад на ФАО на ООН предупреждава, че настоящата пандемия може да се превърне в продоволствена криза само за няколко месеца

 

Нов анализ, издаден от Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) и Световната програма по храните (WFP), идентифицира 27 държави, които са на първа линия на опасността от предстоящите хранителни кризи, предизвикани от COVID-19, тъй като ударните ефекти на пандемията утежняват вече съществуващите в тези страни заплахи от недостиг на храна и глад.

Никой регион в света не е имунизиран срещу тази заплаха – от Афганистан и Бангладеш в Азия, до Хаити, Венецуела и Централна Америка, до Ирак, Ливан, Судан и Сирия в Близкия изток до Буркина Фасо, Камерун, Либерия Мали, Нигер, Нигерия, Мозамбик , Сиера Леоне и Зимбабве в Африка.

Новата криза утежнява вече съществуващите такива в някои страни

Тези страни се борят с високите нива на несигурност на храните и остър глад дори преди COVID-19, поради съществуващи шокове и сътресения като икономически кризи, нестабилност и несигурност, климатични крайности, вредители по растенията и болести по животните, отбелязва генералния директор на FAO Кю Донгю.

„Сега те са на първа линия и носят основната тежест на разрушителните ефекти на COVID-19 върху хранителните системи, които подхранват гладна криза в рамките на здравна криза. Не трябва да мислим за това като за риск, който ще се появи по някое време. Не можем да третираме ситуацията като проблем, който ще ни застигне в утрешния ден. Трябва да направим повече, за да защитим както хранителните системи, така и най-уязвимото ни население и то в този момент”, коментира Донгю.

До 90% намалено производство на зърнени култури очакват в Хаити

Фермерите, в чиито страни е проведено проучването съобщават за многобройни предизвикателства при достъпа до семена, което есенни култури, пшеница, Agrozona.bgводи до намаляване на засажденията.

В Хаити 90% от анкетираните очакват да забележат значително намаляване на производството на зърнени култури. В Колумбия над половината разпитани животновъди съобщават за трудности с достъпа до фураж, докато в Южен Судан две трети от анкетираните казват, че се борят за достъп до здравна помощ за животните си.

Тази динамика вероятно ще доведе до порочен цикъл на намаляващо производство, намалени възможности за труд в селското стопанство и увеличаване на цените на храните, което от своя страна ще доведе до по-нататъшно влошаване на продоволствената и хранителната сигурност.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА