25% повече обработваеми земи и 30% повече пчелини в Кюстендилско

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

С 30% се е увеличила брутната добавена стойност от аграрния отрасъл в област Кюстендил спрямо 2014 г. В следствие на това положително се е благоприятствало развитието на икономиката на областта за периода 2014-2018г. Това съобщи  заместник-министърът на земеделието, храните и горите Чавдар Маринов по време среща в гр. Кюстендил, организирана съвместно със Звеното за управление на Национална селска мрежа (НСМ). През 2019 г. в Кюстендилско се стопанисва с 25% повече обработваема земя спрямо началото на програмния период. По думите му, зърнените и маслодайните култури заемат около 56% от нея, като площите с маслодайни култури се увеличават с 51% за периода. Значителен ръст бележат площите със зеленчуци и технически култури – съответно над три пъти и около два пъти. “Област Кюстендил е с традиции в отглеждането на трайни насаждения. Всяка пета череша е произведена тук. За последните пет години площите, заети с трайни насаждения, се увеличават с 13%”, каза още заместник-министърът. През 2019 г. в областта са били заявени с 30% повече площи с череши за подпомагане по СЕПП, отколкото през 2014 г. Значително нарастват и заявените площи със сливи – с 67% и картофи – с 62%.

Финансовата помощ за период от 5 години, която земеделските производители в Кюстендилско са получили е в размер на 162 млн.лв.

С 30% са се увеличили пчелните семейства

На територията на Кюстендилска област се наблюдават положителни промени и в отрасъл “Животновъдство”. За периода 2014 – 2019 г. броя на пчелните семейства нараства над 30 %, а на говедата с над 3%. Подкрепата за животните в областта също бележи ръст при заявените за подпомагане говеда – с 32%, и биволи – с 30%, а по-умерен – по схемите за овце-майки и кози-майки – с 13%.

По време на  събитието експертите на МЗХГ разясниха новите моменти в приемите през 2020 г. по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014- 2020), както за инвестиционните, така и за компенсаторните мерки на Програмата (агроекология, биологично земеделие, Натура 2000, НР1/НР2/НР3, хуманно отношение към животните). Земеделските стопани научиха за новостите в Кампания 2020, както и за новите функционалности на Системата за електронни услуги на Държавен фонд “Земеделие”. Фермерите бяха запознати и с промените в законодателството на сектор „Животновъдство“, както и с възможностите за покриване на новите изисквания за биосигурност.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА