25% повече обработваеми земи и 30% повече пчелини в Кюстендилско

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

С 30% се е увеличила брутната добавена стойност от аграрния отрасъл в област Кюстендил спрямо 2014 г. В следствие на това положително се е благоприятствало развитието на икономиката на областта за периода 2014-2018г. Това съобщи  заместник-министърът на земеделието, храните и горите Чавдар Маринов по време среща в гр. Кюстендил, организирана съвместно със Звеното за управление на Национална селска мрежа (НСМ). През 2019 г. в Кюстендилско се стопанисва с 25% повече обработваема земя спрямо началото на програмния период. По думите му, зърнените и маслодайните култури заемат около 56% от нея, като площите с маслодайни култури се увеличават с 51% за периода. Значителен ръст бележат площите със зеленчуци и технически култури – съответно над три пъти и около два пъти. “Област Кюстендил е с традиции в отглеждането на трайни насаждения. Всяка пета череша е произведена тук. За последните пет години площите, заети с трайни насаждения, се увеличават с 13%”, каза още заместник-министърът. През 2019 г. в областта са били заявени с 30% повече площи с череши за подпомагане по СЕПП, отколкото през 2014 г. Значително нарастват и заявените площи със сливи – с 67% и картофи – с 62%.

Финансовата помощ за период от 5 години, която земеделските производители в Кюстендилско са получили е в размер на 162 млн.лв.

С 30% са се увеличили пчелните семейства

На територията на Кюстендилска област се наблюдават положителни промени и в отрасъл “Животновъдство”. За периода 2014 – 2019 г. броя на пчелните семейства нараства над 30 %, а на говедата с над 3%. Подкрепата за животните в областта също бележи ръст при заявените за подпомагане говеда – с 32%, и биволи – с 30%, а по-умерен – по схемите за овце-майки и кози-майки – с 13%.

По време на  събитието експертите на МЗХГ разясниха новите моменти в приемите през 2020 г. по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014- 2020), както за инвестиционните, така и за компенсаторните мерки на Програмата (агроекология, биологично земеделие, Натура 2000, НР1/НР2/НР3, хуманно отношение към животните). Земеделските стопани научиха за новостите в Кампания 2020, както и за новите функционалности на Системата за електронни услуги на Държавен фонд “Земеделие”. Фермерите бяха запознати и с промените в законодателството на сектор „Животновъдство“, както и с възможностите за покриване на новите изисквания за биосигурност.

 

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама