25 държави-членки на ЕС, засегнати от птичи грип

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
2 Минути

Най-тежко е положението във Франция, следвана от Германия, Полша, Дания и Холандия

Европейски орган за безопасност на храните (EFSA) публикува доклад относно разпространението на птичия грип в ЕС. Досега между 8 декември 2020 г. и 23 февруари 2021 г. са докладвани 1022 случая на високопатогенния вирус на птичи грип (HPAI) в 25 държави от ЕС / ЕИП, от които 592 са в домашни птици, включително девет в Обединеното кралство.

Франция отчита 442 огнища на домашни птици, най-вече в района на Landes и засягащи производството на гъши дроб. Следва Германия с 50 огнища на домашни птици; Полша, с 37 огнища на домашни птици, Дания, едно огнище на домашни птици в голяма ферма за кокошки носачки; и Холандия, които преброиха 10 огнища в птицеферми. Останалите страни са докладвали само за  случаи на популация от диви птици или малки ферми, заразени с вируси

Мутации на вируса

Шест различни генотипа са идентифицирани към днешна дата в Европа и Русия, което предполага висока склонност на тези вируси да претърпят множество събития за преасортиране. Към днешна дата не са наблюдавани доказателства за фиксиране на известни мутации, описани преди като свързани с зоонозен потенциал при вируси HPAI.

От Русия са съобщени седем случая на заразени хора с вируса HPAI на A (H5N8), всички са били работници в птицевъдството и са преболедували с леки или никакви симптоми. Рискът за общото население се оценява като много нисък, а рискът за хората, професионално изложени на вероятен досег с вирука, също е нисък.

“Всички случаи на заразяване с вируса трябва да се нотифицират в рамките на 24 часа чрез Системата за ранно предупреждение и реагиране (EWRS) и системата за уведомяване на Международните здравни разпоредби (IHR) “, информира европейската агенция.

Тежката ситуация във Франция обаче задейства алармата за испанската птицевъдна индустрия, която в момента предприема сериозни мерки за биосигурност във фермите.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА