Те изпратиха писмо до управляващите, с което за пореден път алармираха за трудностите, въведени с новата Наредба за стоки с висок фискален риск
Национално представителните организации, членове на Националния съвет по храните (НСХ) изпратиха писмо до премиера, министъра на финансите и министъра на земеделието, в което изразиха сериозните си опасения относно новия фискален режим за стоките с висок фискален риск, въведен в началото на 2024 година.
Промените в ДОПК и разпоредбите на Наредба № Н-5 от 29 септември 2023 г. създадоха практически нерешими проблеми и значителна административна тежест за бизнеса, алармират те.
Административната тежест и нейните последствия
Организациите твърдят, че въведената регулация затруднява и оскъпява процесите на доставка, без да води до реална практическа полза за контролиращите органи. Те подчертават, че вместо да подобри събираемостта на приходите, новият режим само увеличава бюрокрацията, като в много случаи е практически неизпълним.
Неразбирателството с компетентните институции
Въпреки многобройните писма и проведените няколко срещи с компетентните институции, организациите все още не са получили адекватни отговори и решения на поставените проблеми. Единственото предложено решение от НАП е да се използват изключения като транспортиране на суровини и продукция с камиони до 3.5т, което е неприемливо за отговорните бизнес оператори.
Ескалация на проблемите
През последната седмица проблемите в секторите, свързани със селскостопанската продукция, са ескалирали. Националната лозаро-винарска камара отново постави на дневен ред въпросите, свързани с новата регулация. Националната агенция по приходите обаче отговори с повторение на вече известните правила и изключения, без да предлага реални решения.
Призив за спешни действия
Организациите изразиха своето недоумение и притеснение от разпространената позиция на НАП до медиите във връзка с протестите на лозари и винопроизводители. Според тях, проблемите не се отнасят само до един сектор, а засягат цялата хранителна индустрия. Те настояват за спешна ревизия на законовата и подзаконова нормативна уредба за фискален контрол, за да се гарантира продоволствената сигурност на страната и да се осигурят нормални условия за работа на бизнеса.
Организациите, които подкрепят изпратеното писмо до управляващите са:
- Асоциация на месопреработвателите в България
- Асоциация на млекопреработвателите в България
- Асоциация на производителите на безалкохолни напитки в България
- Национална асоциация на млекопреработвателите
- Национален браншови съюз на хлебарите и сладкарите
- Национална лозаро-винарска камара
- Сдружение на производителите на масла и маслопродукти
- Сдружение „Храни и напитки България“
- Съюз на българските мелничари
- Съюз на пивоварите в България
- Съюз на преработвателите на плодове и зеленчуци
- Съюз на производителите на захар и захарни продукти
- Спиритс България – Асоциация на производителите, вносителите и търговците на спиртни напитки в България
- Съюз на птицевъдите в България