Златната ябълка не донесе печалби в Европа

Агрозона
Агрозона
9 Минути

През миналата година метеорологичните условия в Европа оказаха силно въздействие върху пазара на ябълки. Реколта е по-малка поради неблагоприятните климатични фактори, като замръзвания, градушки и високи температури. Не във всички региони обаче последствията са толкова тежки. Пример за това е САЩ, където производителите не са засегнати от подобни проблеми.

Слабо производство в Европа
С изключение на Португалия, всички останали страни на Стария континент отчитат спад при ябълковата реколта. През този сезон ще бъдат събрани около 9,2 милиона тона, което е с 18% (или 2,09 милиона тона) по-малко в сравнение с миналата година. Това е най-малкото производство от 2007 г. насам.

Пролетните студове не само унищожиха голяма част от цветовете, но причиниха и щети върху кората на плодовете. Оттук идва и лошият пазарен вид на ябълките. В Източна и Южна Европа след измръзването, юлската жега повлия още по-зле на добива. Италия, Полша и Испания също съобщиха за големи щети от градушка. Унгария от своя страна търпи загуби от болести по овошките.ябълка плод

Италия: Търговията върви добре, въпреки малката реколта

На Ботуша реколтата е по-малка и съответно количеството плодове за износ е доста ограничено. Това е причината по-голямата част от продукцията да се продава на вътрешните пазари.
Въпреки лошите прогнози, износителите не са останали без работа. Италианските търговци водят преговори с Виетнам и Тайван. Освен това вече са проведени и няколко посещения на южнокорейски инспектори. Друга азиатска страна проявяваща силен интерес към италианските ябълки е Китай. Търговците смятат, че има опасност недостигът да бъде почувстван по-силно през втората половина на сезона.

Френският сезон започва с по-високи цени

Производството на ябълки във Франция ще бъде с 4% по-малко, отколкото през 2016 г., която пазарът определя като слаба, сочат предварителните анализи. През септември 2017 г. цените бяха с 6% по-високи от предходната година. В югоизточните региони реколтата от сорт Golden Delicious регистрира значителен спад от 25%. При сорт Gala общото производство е с 9% по-ниско в сравнение с миналата година.
Ранното производство пък беше подложено на натиск от конкуренцията на летните плодове, когато на експортните пазари търсенето беше ограничено.

ябълки

Испания иска да се възползва от недостига

Спадът в предлагането на европейски ябълки дава възможности за испанските производители. Цените са от 10 до 20% по-високи от миналата година за всички сортове на свободния пазар. Цените на супермаркетите остават стабилни. Има голямо търсене на Granny Smith. Golden Delicious се харчи бързо, защото италианският внос излиза много скъпо. В преработвателната промишленост цените също се увеличават поради недостиг на ябълки. “Тази година стъпихме на канадския пазар, ще започнем да изнасяме и в Индия, а експортът в Близкия изток и Северна Африка ще продължи да нараства”, казва търговец, разочарован от испанските потребители. Половината от ябълките, консумирани в Испания, са внос. Франция и Италия имат доста добра позиция на пазара от пиренейската страна.

Белгия: По-малка реколта, но по-сладка

apple juiceРеколтата на ябълки в Белгия е по-ниска в сравнение с предходните години, като спадът е между 20% и 30%. Това се дължи на сланите, паднали в началото на тази година. Оказва се, че сортът Jonagold е по-засегнат от Golden Delicious. Цените в момента варират от 0,80 цента и малко над 1 евро. Според фермерите тази цена е ниска и не може да покрие производствените разходи.

Общо мнение на производители и търговци е, че цената трябва да бъде между 1,50 и 1,80 евро. Въпреки че в Белгия има по-малко ябълки, плодовете са много вкусни. Това се дължи на силното слънце, на което ябълките са били изложени през последните седмици преди прибирането на реколтата. Размерът им също е по-голям от предишните години.


Германия: Предпочитат местните сортове

На германските пазари има много местни сортове ябълки, като Boskoop, Elstar и Jonagold. Потребителите купуват предимно Cox Orange и Royal Gala. Страната внася от Италия Royal Gala и Golden Delicious. От Франция пък доставят Granny Smith  и Braeburn. Тази година на пазарите може да се срещнат и унгарски ябълки. Те се разпространяват предимно на тържищата във Франкфурт, като сортовете са главно Pinova, Jonagored и Red Jonaprinz.

Цените на Boskoop в момента са около 129 евро за 100 кг. Междувременно Jazz apples от Франция струват между 202 и 208 евро за 100 кг, което ги превръща в „скъпо удоволствие“, според клиенти.

apples

Британските производители прибират големи размери

Поради падналите слани през април, много плодове бяха загубени. В резултат на това ябълките са по-едри и има недостиг на малките размери. През последните години супермаркетите продават плодовете по шест в опаковка. Сега, когато плодовете са доста по-големи се появи предизвикателство те да не се поберат в подготвените пакети.

“Някои сортове, като Golden Delicious, Granny Smith и Pink Lady, се внасят, за да задоволят търсенето”, казва английски търговецът. Цената на малките ябълки се очаква да се повиши, а едрите плодове да се експортират в Близкия изток.

Украйна се радва на малката европейска реколта
Украински търговци споделиха, че се увеличава търсенето от европейските страни на ябълки от първо качество. Не всички плодове обаче успяват да се причислят към това качество. Според търговци около половината реколта може да покрие изискванията. Украинските плодове също бяха засегнати от градушки и измръзвания. Това води до нараняване и унищожаване на продукцията. Договори за износ фермерите имат с Нидерландия, Обединеното кралство, Чехия и Балтийските държави. Повечето от тях са предназначени за продажба на ябълки Granny Smith, Fuji, Pinova, Braeburn и Golden Delicious. Азиатски страни също имат интерес към този пазар, но все още сътрудничеството не е възможно, тъй като не съществуват договори за износ. Относно цените, то те бавно се повишават от 0,44 евро/кг през септември до 0,48 евро сега.

Въпреки че реколтата на ябълката в страната е 23% по-ниска през последния сезон, фермерите заявяват, че ще може да изпълнят задълженията си за износ. Пазарите, като Кипър и Гърция отново ще получат полски ябълки. Освен това интерес към полската  Royal Galas има и от френска страна. Според търговците този сезон няма да има недостиг на сорт Galas.
garden

 САЩ: Положително настроение за кампанията
Земеделските производители във Вашингтон отчитат добър сезон. Органичните ябълки стават все по-популярни, така че производителите и купувачите се насочват към тях.

“Миналата година реколтата беше засегната от суша, което доведе до малки обеми на производство”, казва търговецът. Тази година обаче се отчита 20% увеличение на производството на всеки фермер.

 

Индия свикна с цветните ябълки
Търговците в Индия очакват добър сезон за вносните ябълки. Местните плодове са наранени от градушка, въпреки че районът на Кашмир все още ще има голямо производство. Потребителите постепенно свикват с различни сортове ябълки. Индийското население традиционно предпочита червените сортове, но тези тенденции започват да е променят. Търговците и клиентите смятат, че правилата за внос трябва да бъдат стриктно спазвани, а някои от тях дори коригирани. Причината е, че на пазарите има много ябълки с неизвестен произход.

 

ЕТИКЕТИ:
Avatar photo
Автор: Агрозона
Agrozona.bg e информационен сайт, който представя последните новини и анализи в сектор „Земеделие”, Хранително-вкусовата промишленост и предприемачество в селските райони. Тук ще откриете полезна информация, свързана с възможностите за национално и европейско финансиране на българските фермери, промени в българското и европейското законодателство и тенденциите в селското стопанство в България, Европейския съюз и по света.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА