Земеделци затвориха пътя Плевен-Русе в знак на протест, не приемат новите правила в сектора

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
3 Минути

Протестиращите обещаха и днес да се съберат, изпращат протестна нота до министъра

Зърнопроизводители изпращат протестна нота с исканията си изпращат до премиера Гълъб Донев и министъра на земеделието и храните Явор Гечев. Това решиха по време на протест на 13 март. Стотици агропроизводители се стекоха на главен път Плевен – Русе при разклона за свищовското село Горна Студена. Струпани бяха над 40 машини – трактори и тежка земеделска техника, съобщава Труд. Негодуващите затвориха за кратко главния път, въпреки че нямаха официално разрешение за това. Организаторът Димитър Димитров уточни, че в документа ще има две точки.

“Първо, ние настояваме за ограничаване вноса на зърно от Украйна, тъй като той подбива нашите цени. На второ място искаме Стратегическия план, ако не могат да го спрат, поне да го отложат за година – две, защото той не е приложим за нашите условия“, информира Димитров.

“Хората ще се приберат за вечерта, но утре пак ще излязат на главния път. Протестът ще продължи, докато исканията на сектора не бъдат изпълнени”, заяви Димитър Димитров.

Той бе категоричен, че техниката ще остане на място.

“Складовете на всички колеги са пълни със зърно, а от Украйна се внася безразборно. Ние произвеждаме жито за три Българии, а те вкарват и от Украйна. Цените на всичко се повишават, а търговията не върви“, оплака се земеделец, който се включи в протеста.

Негов колега допълни, че дребните производители няма да могат да се класират за субсидии с този нов план. Мъжът обясни, че в Стратегията са включени изисквания, които по-дребните производителите, тези които отглеждат по 200-300 дка, няма как да реализират.

Протестът бе подкрепен и от търговци на земеделска техника, както и от прекупвачи на зърно.

От земеделското министерство разпространиха становище, в което се казва, че “Министерството на земеделието работи и винаги е работило в защита на българските производители. В постоянен диалог сме с всички сектори и работим в посока заедно да преодоляваме предизвикателствата, които към момента са свързани с външноикономически фактори.

По отношение на вноса на зърнени култури, България беше първата държава, която в рамките на Съвета на министрите по земеделие, в края на септември миналата година, поиска отваряне на кризисния резерв. В последните дни на януари еврокомисарят Януш Войчеховски обяви, че Европейската комисия обмисля отварянето на земеделския кризисен резерв. В момента сме в очакване на решението на Комисията. От тази ситуация са засегнати и други държави, с които сме предприели съвместни действия, това са: Полша, Унгария, Румъния и Чехия.

Зърнопроизводителите имат партньор в лицето на Министерството на земеделието в тази ситуация. Това разбиране имаме и от тяхна страна по време на всички срещи, които провеждаме заедно.”, се казва още в становището.

ЕТИКЕТИ:
Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА