Земеделският бранш е категорично против политизирането на проблема с чумата

Лилия Александрова
Лилия Александрова
5 Минути

Представители на най-големите земеделски и животновъдни организации в страната се обявиха категорично против политизирането на проблема с чумата по дребните преживни животни. „Протест по време на чума не е най-добрия начин да изразиш позицията си, още по-малко да защитиш производители, животни и гражданите. Цялата гилдия сме възмутени от начина, по който бе политизиран проблема. Възмутени сме от политическото поведение на Корнелия Нинова, от поведението на депутатите, които заедно с нея заведоха агитките на площада“, каза председателят на Асоциацията на земеделските производители в България Венцислав Върбанов. То този начин се създадоха предпоставка да се обменят болестите. „Отправяме молба към политиците да изпълняват своите политически функции без да преиграват със съдбите на хората и с проблемите на здравеопазването на животните. Защото е много лесно да се яхне вълната на недоволството, когато виждаме, че обществото е чувствително“, коментира още Върбанов.

Картината извън миловидните сцени е страшна

Само преди около месец и половина в Добричко бяха избити над половин милион птици заради птичия грип, напомни той. В птицекомбината в Дончево, който дава хляб на повече от 200 работници, загубите са над 4 млн. лева. Собственикът обаче стисна зъби и разреши на ветеринарите да си свършат работата. Това е единственият правилен подход, когато има опасност за сигурността в животновъдството. Ако продължим да действаме по този начин и африканската чума по свинете ще влезе в България, прогнозира Върбанов. Неслучайно МЗХГ полага усилия да се ограничи възможността от зараза, защото никой не може на 100 % да гарантира, че няма да дойде. “У нас всички свине са в индустриални комплекси. Само в комплекса в добричкото село Козлодуйци има 100-120 хиляди животни. Ако там влезе заболяването какво ще се случи, какви ще бъдат загубите за страната ни? “, попита още Венцислав Върбанов. Между 45 и 50 хил. тона фуражи закупува Козлодуйци, за да изхранва животните. Благодарение на тези комплекси има алтернатива за българските производители на фуражи.

Уволненията дойдаха след политически натист

„Заставаме твърдо зад действията на министър Порожанов и на администрацията, както и на българските ветеринарни лекари. Недопустимо е хората, които изпълняват своя дълг да бъдат гонени, бити и унижавани. Същото се отнася и за полицията и жандармерията. Има ли съмнение за огнище трябва да има санитарна зона и никой да не влиза в нея“, каза още председателят на АЗПБ. Той напомни, че отново под политически натиск се взеха емоционални решения, касаещи уволнения в МЗХГ, включително това на Георги Праматаров. „Той няма нищо общо с политиката на животновъдството. Не знаем защо се изважда на преден план, дали някой е имал личен мотив. Праматаров няма нищо общо с политиката в животновъдния сектор в България.“, напомни Върбанов.

НАЗ: Не пипайте експертите в МЗХГ

От Националната асоциация на зърнопроизводителите също са категорично против политизирането на работата в отрасъла. Сега е времето да помислим за закон за браншовите организации и всеки да се легитимира. Не може една организация, подкрепена от политици да създава такъв хаос в бранша. Това каза от своя страна Костадин Костадинов, председател на НАЗ. Колкото до уволнението на Георги Праматаров, от асоциацията апелират да не се пипа експертният състав на МЗХГ. „Много трудно се градят експерти, създават кадри и много трудно се работи с нови хора, спуснати отгоре“, каза още Костадинов.

Млекопреработвателите: Трюбва да има строги мерки

Протестите не изразяват мнението на бранша и според Димитър Зоров, шеф на Асоциацията на млекопреработвателите в България. Той каза, че от асоциацията са твърдо за въвеждане на строги мерки. В България има над 1,2 млн. кози и овце и последствията ще са катастрофални. Ако се разпространи болестта може и да успеем да обезщетим стопаните, предупреди Зоров.

Мария Степанчева: Това не бяха истинските животновъди

Категорично се разграничаваме от това което стана пред МС, това не бяха истинските животновъди, каза Мария Степанчева, председател на Асоциацията на биволовъдите у нас. Срамувам се, че допуснахме човек като Симеон Караколев, който няма моралното право да води тази организация, защото няма нито образование, нито животни, да разиграва целия бранш и да говори от негово име, каза Степанчева. Той води фалшива организация, в която членуват членове, които не знаят за това, разкри още тя. На консултативния съвет всички бяхме категорични, че не желаем оставки в този тежък момент, припомни тя.

Лилия Александрова е журналист в „Агрозона“ от 2013 г. Има магистърска степен по Международни отношения и бакалавърска степен по Бизнес администрация. Интересите ѝ са в областта на политическата интеграция и Европейския съюз, агропредприемачеството, образованието, труда и социалната политика.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА