Масово по райони фермерите се самоорганизират
Земеделските производители от различните организации се обединиха в протестите си. Масово по райони фермерите се самоорганизират, без да се съобразяват с това към кои организации членуват. На всички места обаче се наблюдават много табели и призиви за оставка на министър Вътев.
Недоволството на фермерите е съпроводено със струпване на тежка техника на над 80 точки в страната, за които има разрешение за протест.
На този фон парламентарната комисия по земеделие се събира днес на изнесено заседание в аграрното министерство, за да обсъди мерки и действия за преодоляване на кризата в сектора.
“В нашия регион са излезли около 60 трактора и почти всички колеги, които работят наоколо. Протеста е спонтанен, земеделците се организират сами помежду си. Въпреки, че колегите са изключително отчаяни, не сме правили блокади, за да не затрудняваме движнието и по без това натоварения участък Кнежа-Бяла Слатина. Утре продължаваме с протеста.”, коментира Милена Горанова от протестната точка в гр. Кнежа.
Добрич и Русе
Повече от два часа остава затворен пътя към граничния пункт “Кардам”. Тежкотоварни камиони изчакват в Румъния, тъй като няма как да преминат през него. Още на две места има протести и блокажи в областта – при Карапилет и на граничен пункт „Дуранкулак“.
„Трябва да отпадне „Зелената сделка“. Не е правилно да оставяме 4% непроизводствени площи. В нашата държава това са около 1 милион и 200 хиляди декара площи. Това са над 300 милиона загуби за държавата – пропуснати ползи“, заяви за БТВ земеделският производител Николай Алексиев.
Пловдив
Над 100 тежкотоварни машини – трактори и комбайни, бяха на протест в Пловдивско. Те затвориха колелото на село Труд, като останаха на място повече от час. Те категорично не са съгласни, че ще се изплащат субсидии само на хора, които докажат, че имат загуби една година назад.
На протеста днес има не само зърнопроизводители от Пловдивска област, но и зеленчукопроизводители, оризопроизводители. Лозарите обясниха, че българското вино е направено изцяло с чужда продукция
„Аз съм тотално фалирал – един от дребните земеделци съм аз, човек съм с 1000 декара. Миналата година беше най-голямата загуба, защото цените на торовете и препаратите скочиха с 300 процента, а от войната с Украйна стана страшно – почти всички сме с пари назаем, кредити ,за да оцелеем“, посочи Борис Къцов, зърнопроизводител за Бтв.
„Навсякъде се говори за големи печалби, субсидии, европрограми, мииарди, ама никой не споменава ние какво даваме в страната – даваме милиарди левове ренти, огромни заплати“, коментира Райчо Филев, оризопроизводител.
„От цяла Европа ни заливат отвсякъде с какви ли не плодове, зеленчуци, зърно. Ние искаме нашите деца да ядат български плодове, български хляб“, заяви Васил Буров, зеленчукопроизводител.
Перник
На пътненн възел “Драгичево” край АМ “Струма” трактори и тежка земеделска техника се движат в кръговото кръстовище. Земеделците обявиха, че не са доволни от предложенията на правителството, както и от европейското законодателство по т. нар. зелени мерки.
“Излизаме на улицата заради прословутите изисквания по зелената сделка, които ни ограничават да работим, ние в момента не можем да работим. Има места, които още не сме изорали, защото ни забраняват до края на февруари да орем. Продаваме на цени, които са цени отпреди 10 години, торове, горива, заплати, всичко е в пъти увеличено. Така че секторите зеленчукопроизводство, животновъдство, зърнопроизводство в момента са на изкуствено дишане”, коментира Иво Виачев, земеделски производител от Брезник.