Зелен камък – универсалният помощник на градинаря. За какво и как се използва?

Паулина Йоргова
Паулина Йоргова
5 Минути

Невъзможно е да се отглежда здрава градина без периодично третиране на дървета и храсти с защитни средства срещу вредители и болести. Едно такова средство е железният сулфат, известен още като зелен камък.

Железният сулфат е малък тюркоазен кристал, разтворим във вода. Обикновено се използва под формата на воден разтвор за пръскане или в състава на сместа за варосване на дървета и храсти.зелен камък вещество

Зелен камък – за какво се използва традиционно:

  • унищожаване на вредни насекоми;
  • профилактика и лечение на гъбични заболявания (петна, брашнеста мана, гниене на плодове, сиво гниене, черен рак и др.);
  • премахване на мъхове и лишеи;
  • дезинфекция на рани по стволовете;
  • лечение и профилактика на хлороза (болести по растенията, причинени от липсата на желязо в почвата)

Срещу вредни насекоми

зелен камък лишеи
Четете още: Как да се отървем от мъх и лишеи по овощните дървета?

Като средство против вредните насекоми, включително и тези, зимуващи под кората  железният сулфат се приема в концентрация 500 г на 10 л вода. С такъв разтвор дърветата се поръсват обилно, докато пъпките цъфтят. За втори път подобна обработка се прави късно есента през ноември.

За да се отървете от лишеи и мъхове, които често се появяват на стари дървета зеленият камък  също е много ефективен. Храстите с дребни плодове и костилкови дървета се напръскват с 3% разтвор (300 g железен сулфат на 10 литра вода). Дърветата със семкови плодове изискват по-мощна концентрация – 500 грама железен сулфат на 10 литра вода. Премахването  на мъх и лишеи от дърветата не е лесно, но след обработка с разтвор на железен сулфат, те сами падат от кората. Пръскането се прави в началото на пролетта или през есента, когато листата вече са опадали. Като правило две третирания с интервал от две седмици са напълно достатъчни. След това мъховете и лишеите умират и сами падат.

Борба с гъбични заболявания и дезинфекция

За да се справите с гъбичните заболявания, използвайте по-слаб разтвор на железен сулфат (30 g вещество на 10 литра вода). Обработката се прави 2-3 пъти на всеки 5-7 дни.

Със зелен камък може да се направи и дезинфекция на дърветата. За дезинфекцията на рани и пукнатини, 100 g железен сулфат се разреждат в 10 литра вода. С получения разтвор се обработва увредена тъкан на дървета.

хортензия
Четете още за ползите от зеления камък: Как да направим сини цветовете на хортензията

Железен сулфат срещу хлорозата

Третирането с железен сулфат помага да се отървем от хлорозата, която се среща често при  растенията, поради липсата на желязо в почвата или липсата на торове. За приготвяне на разтвора се разтварят 50 g железен сулфат в 10 литра вода. Пръскането се извършва на всеки 4-5 дни, докато зеленият цвят на листа се възстанови. За превантивни мерки срещу хлорозата е нужна по-слаба концентрация: 10 g железен сулфат на 10 литра вода.

Предпазни мерки при работа с веществото

Зеленият камък не е безопасно вещество. За да не навреди на вас и вашите насаждения, спазвайте определени правила на работа с него:
1. Внимателно прочетете концентрацията на разтвора, посочена на пакета.  5-7 процентови разтвори се разрешава да се използват само през пролетта (преди появата на пъпки) или през есента, когато растенията вече нямат листа. По време на растеж на рас тртенията трябва да се предпочитат по-слаби концентрации (0,1-1%).

2. Подгответе сместа в стъклен или пластмасов контейнер.

3. Носете ръкавици.

4. Ако железният сулфат попадне върху очите,  изплакнете обилно с течаща вода.

Правилното използване на зеления камък ще помогне да се освободят дърветата от вредители, гъбични заболявания, мъхове, лишеи и други заболявания. Не случайно той  се счита за най-универсалният препарат в градинарството.

ЕТИКЕТИ:
Паулина Йоргова е завършила икономика на аграрното производство в УНСС и вече повече от 20 години пише за бизнес и финанси, като селското стопанство винаги е било нейния любим ресор. Интересът към тази тематика е основната причина да стане част от екипа на „Агрозона“, където работи като главен редактор от април 2016 година. Развитието на българските села и животът на хората в тях са част от темите, които са свързани с личните и професионалните и интереси. Мечтае някой ден да се завърне към корените си в Добруджа и да работи за добруването на родния си край.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА