Зеленчуци на прозореца: 5 малки тайни

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

Сложете рано домати, пипер и краставици. Може да отгледате и патладжан

Ако искате да отгледате малка зеленчукова градина на лоджията или дори на перваза на прозореца, сега е времето, в което да се заемете с това. Краставици, домати, пипер, отгледани от самите вас, безусловно, ще бъдат с най-вкусните плодове и в периода на цъфтеж и плододаване ще украсят интериора ви. Сега ви представяме главните тайни за грижите за “домашната” зеленчукова градина. Сега има достатъчно светлина и топлина около прозореца и ви е нужно само желание и търпение за това.

Ще ви запознаем с културите.

 

Хрупкави краставици

Краставиците са най-разпространеният зеленчук, който може да се отгледа на прозореца у дома. Те растат бързо и сега могат още по-смело да се отглеждат от семена. При избора на сорта трябва да предпочетете самоплодните оранжерийни хибриди. Саксиите за растенията трябва да бъдат не по-малки от пет литра, най-добре десет. На дъното задължително трябва да има дренаж от керамзит или глинени парчета. Почвата трябва да е рохкава, плодородна и не кисела.

Добавете на 10 литра субстрат 1-2 чаши дървесна пепел. Семената е желателно да се накиснат, а след това да се засеят по едно в саксия. Добре е да заселите краставиците на източен прозорец. Краставиците добре растат и плододават при повишена влажност на въздуха. Поставете на перваза съд с вода и овлажнявайте с пулверизатор с нежни пръски, така че на листата да не остават капки.

Погрижете се за шпалир, за да може лианата да украси красиво прозореца. В долните 4-6 възли трябва да отделите страничните филизи и женските цветове. Останалите странични филизи трябва да се намалят.

Внимателно прочетете препоръките на пакетчето със семена. Всеки сорт има особености.

tomato 408

Сочни домати

Доматите все по-активно се наместват на прозореца. Селекционерите са въвели много сортове домати, които са специално за отглеждане в стаята. Те се отличават с компактните си размери и високата декоративност. Плодовете им са дребни, но са много вкусни и ароматни.

Саксията за растението трябва да се голяма, да има добър дренаж, а почвата да е хранителна. Доматите не обичат влажния въздух, не трябва да ги опръсквате. Поливайте почвата при високи температури в помещението ежедневно, в мрачни дни – веднъж на седмица.

По време на цъфтежа клонките трябва леко да се стръскват за по-добро опрашване.

Не трябва да берете доматите неузрели. Когато узреят на храста, те стават ароматни и сочни. Именно това не ни достига в купените домати.

На перваза на прозореца прекрасно растат и роднините на доматите – патладжаните.

 

 

Ароматен пипер

Пиперът е истинска находка за миниатюрната зеленчукова градина. Особено лютият. Той има компактен храст и разноцветни ярки дребни плодове. Дори само да се наслаждавате на растящия като шикозен букет пипер, ползата пак е голяма. Плодовете могат да се изсушат и едно растение напълно да удовлетвори вашите нужди от люти чушки.

Ако искате да отгледате сладък пипер, едно растение няма да ви е достатъчно. Можете да си купите готов разсад или сами да си произведете. Изберете сорт с дребни плодове. Красиво изглеждат на един прозорец храстчета с разноцветни чушки. Не трябва обаче да смесвате лютия и сладкия пипер. Най-добре е да ги настаните в различни стаи. Иначе плодовете на всички храсти могат да станат люти.

Главната нужна на пипера е рохкавата почва. Корените трябва да дишат. Не прекалявайте с поливането и често, плитко разрохквайте почвата. Поливайте само с топла вода. Ако температурата е висока, сутрин и вечер опръсквайте листата.

 

5 малки тайни

  1. Изберете си дребноплоден, но високопродуктивен хибрид и сорт. На малка площ растението трудно ще изхрани големи плодове, те се получават малко или пък са недозрели. Малките плодове зреят постепенно и на всеки два дни вие ще можете да берете плодове за вечерята си.
  2. Не допускайте пресъхване на почвата. Растението може да хвърли цветовете и завързите. Ако нямате време да следите за влажността на почвата, направете си “поливна система”. Вкопайте в почвата пластмасова бутилка, като направите в нея няколко отвора. Корените ще получават постоянно влага, а отгоре почвата няма да се покрива с кора.
  3. Защитете растенията от слънцето. Изгарянията на листата и реколтата значително може да се понижи и външният вид да се развали, ако растенията са на южен прозорец. 4. Не злоупотребявайте с торовете, дори и да са органични.
  4. Не заставяйте растенията да си съперничат. Ако засадите в една саксия два корена, няма да увеличите реколтата, а напротив, може изобщо да не получите.

Ако излишните растения нямат място, по-добре да ги изхвърлите и тогава ще имате щедра реколта.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА