Заради невнесена в срок държавна такса казусът „Капитан Андреево“ се заплита

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
6 Минути

ВАС постанови, че държавното ведомство не може да обжалва решението на съда, според което „Евролаб 2011“ може да стопанисва наетите помещения на границата с Турция

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) не е внесла в срок дължимата държавна такса за касационно обжалване по решение на Административен съд София – град, което касае наетите от „Евролаб 2011“ ЕООД помещения на ГКПП „Капитан Андреево“, съобщават от Върховния административен съд (ВАС). Според уточнението документите за платената държавна такса е трябвало да бъдат внесени в срок до 21.11.2022 г, но заради забавяне документът е представен чак на 2.12.2022 г.

Това безспорно се установява по административно дело № 11772 от 2022 г., образувано пред Върховния административен съд по частна жалба на изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ). Поради това върховните магистрати оставят в сила определение № 9421 от 30.11.2022 г., постановено от административен съд София – град (АССГ) по административно дело № 6183 от 2022 г. С него първоинстанционният съд връща касационната жалба на изпълнителния директор на БАБХ против решение по същото дело (№ 6183 от 2022 г.).

Делото пред първоинстанционния съд е образувано по жалба на „Евролаб 2011“ ЕООД против точка ІІ, ІІІ, ІV и VІ от заповед № РД 11-1477 от 01.07.2022 г. на изпълнителния директор на БАБХ, с които се оттегля като нищожна заповед № РД 11-3180 от 31.12.2021 г. на изпълнителния директор на БАБХ и се прекратява се сключения въз основа на тази заповед договор за наем с „Евролаб 2011“ ЕООД.

Изпълнителният директор на БАБХ, според чл.213, т.3 от АПК е следвало да приложи към касационната си жалба документ за платена държавна такса. Такъв документ не е представен по делото в срока до 21.11.2022 г., въпреки че това е било изрично указано с разпореждане от 08.11.2022 г. На жалбоподателя също изрично е указано, че при неизпълнение на указанията касационната жалба ще бъде върната. Установява се, че документ за внесена държавна такса е бил изпратен по пощата едва на 30.11.2022 г. – в деня на постановяване на обжалваното определение на АССГ, и е получено в съда на 02.12.2022 г. – след постановяване на обжалваното определение. Дори към момента на обжалваното определение указанията за представяне на вносен документ не са били изпълнени. Затова тази нередовност не е била отстранена в законовия 7-дневен срок по чл.213а, ал.1 от АПК – до 21.11.2022г.

С молбата, изпратена на 30.11.2022 г. и получена в съда на 02.12.2022г. с незаверен подпис е приложено платежно нареждане за онлайн банкиране в ОББ – виртуален клон. Същият незаверен препис се представя и към частната жалба. В същия действително се сочи, че е последно подписан и изпратен на 21.11.2022 г. Но освен че е незаверено, това платежно нареждане не доказва внасянето на дължимата държавна такса на 21.11.2022 г.

Преди да се произнесат по спора, върховните магистрати са извършили служебна проверка в счетоводството на ВАС. От приложените към касационното производство документи (две преводни нареждания) е видно, че преводът от 70 лв. на БАБХ е извършен от банката на 22.11.2022 г. – когато е референцията на банката изпълнител. Като е наредил превод следобед на последния ден и е ползвал система за банково разплащане, която да позволява нареденият превод да бъде внесен на следващия ден, частният жалбоподател сам се е поставил в ситуация, в която дължимата сума да е внесена от банката на следващия ден (без значение е датата на постъпването ѝ по сметка на Върховният административен съд).

Порази тези обстоятелства обжалваното определение на първоинстанционния съд е правилно и следва да бъде оставено в сила, се казва още в съобщението на ВАС.

Според уточнение от Министерство на земеделието определението на ВАС касае само физическото стопанисване на помещения от „Евролаб 2011“. Определението не се отразява на извършвания официален контрол от БАБХ на ГКПП „Капитан Андреево“.

Всички проби ще продължат да се вземат единствено и само от БАБХ, казват още от земеделското министерство.

Всички лабораторни изследвания (анализи на пробите) ще продължат да се извършват единствено и само Централната лаборатория за химични изпитвания и контрол към БАБХ.

Товаро-разтоварната дейност ще продължи да се извършва единствено и само от БАБХ.

В обявената преди дни обществена поръчка за изграждане на държавна лаборатория за нуждите на официалния контрол от БАБХ на ГКПП „Капитан Андреево“  няма предварително определени помещения за дейността и няма да се  повлияе от това съдебно определение.

Определението не връща фитосанитарния контрол в ръцете на частна фирма, връща само наетите от частна фирма помещения, категорични за от МЗм.

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) ще се съобрази с определението на Върховния административен съд, съобщават от БАБХ. Определението на съда не променя създадената организация на ГКПП “Капитан Андреево”. БАБХ продължава да извършва всички дейности, част от официалния контрол – товаро-разтоварване, фитосанитарен и ветеринарен контрол, анализ на пробите, взети по официален контрол. Съобразявайки се с определението на съда БАБХ, ще предприеме последващи законови действия в защита на държавния интерес при вноса на храни през граничния пункт, допълват още от ведомството.

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА