Забраняват улова на есетрови риби в Дунав и Черно море до 2026 г.

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
3 Минути

Стартирано е производство по издаване на общ административен акт  на министъра на околната среда и водите и министъра на земеделието, храните и горите за въвеждане на временна забрана за улов на есетрови видове в българската част на река Дунав и Черно море за срок от 5 години или до края на 2026 г., показва справка на сайта на МЗХГ.

Есетрата е сред най- застрашените видове в света

спортен риболов, Стара загора, Agrozona.bg

Есетровите риби са едни от най-застрашените видове в света, като причините за тяхното намаляване и изчезване са антропогенни и биологични. Включени са в Червената книга на световнозастрашените видове на Международния съюз за опазване на природата (IUCN), в Конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора (CITES) и са обект на опазване и управление съгласно Директива 92/43/ЕИО на Съвета за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна.

На европейско ниво са предприети различни инициативи, насочени към опазване и възстановяване на видовете от сем. Acipenseridae (Стратегия на ЕС за Дунавския регион, Програма Есетри 2020, Паневропейски план за действие за есетровите риби и др.).


Четете още:

За първи път у нас се провежда Национален рибен фестивал

Мерки на национално ниво 

На национално ниво също се реализират проекти, свързани с повишаване на осведомеността на обществото по отношение на дунавските есетри и др. (План за действие за есетровите риби в българските акватории на река Дунав и Черно море, Програмата Есетри 2020 и Паневропейския план за действие за есетровите риби).

Една от най-важните административни мерки, прилагани на национално ниво, е въведената през 2016 г. забрана за улов на есетрови видове в българската част на река Дунав и Черно море, на основание чл. 42, ал. 1 от Закона за биологичното разнообразие за период от 5 години.

Действието на административния акт приключва в началото на 2021 г. Въпреки предприетите редица мерки състоянието на запаса на видовете руска есетра, чига, пъструга и моруна все още не е добро. Във връзка с това е старрирано ново производство, с което улова на есетровите риби в акваторията на Черно море и в българската част да река Дунав ще бъде забранено за още 5 години или до края на 2026 г.

Пълният текст на Уведомлението може да откриете ТУК.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА