За първи път: Обвързана подкрепа за отглеждане на плодове и зеленчуци в планински райони

Юлиана Стоичкова
Юлиана Стоичкова
4 Минути

Обвързано подпомагане за градинарите в планинските райони предвижда нова интервенция, която беше обсъждана днес на седмото заседание на Тематичната работна група, която разработва Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони в България. Новата мярка ще бъде финансирана от Европейския фонд за гарантиране на земеделието (ЕФГЗ). Според идеята целта на интервенцията е засилване на пазарната ориентация и повишаване на конкурентоспособността, включително поставяне на по-голям акцент върху научните изследвания, технологиите и цифровизацията. Допустими бенефициенти по новата мярка ще бъдат всички стопани, които отговарят на изискванията за „истински земеделски стопани”, ако тя се прилага, и които стопанисват и заявяват за подпомагане минимум 0,5 ха допустими за подпомагане площи от следните видове култури: фасул, домати, краставици, корнишони,  патладжан, пипер, картофи, лук, чесън, моркови, зеле, дини, пъпеши, ягоди, малини, ябълки, круши, кайсии и зарзали, череши, вишни, праскови и нектарини, сливи и десертно грозде. Културата „фасул“ може да бъде заявявана само по една от интервенциите за обвързано подпомагане на доходите за протеинови култури или за обвързано с производството подпомагане на доходите за плодове и зеленчуци в планинските райони. Помощта по схемата ще се ограничава до 1,5 ха заявени за подпомагане площи, предвиждат документите.внос, износ, Agrozona.bg

Териториалният обхват на планинските райони е определен в Приложение 1 на Наредба за определяне на критериите за необлагодетелстваните райони и териториалния им обхват. Бенефициентите по схемите за обвързано с производството подпомагане на доходите имат задължението да изпълняват изискванията за предварителната условност, предвижда интервенцията.

Представените по време на заседанието схеми за обвързана подкрепа са разработени на база дефинираните потребности, произтичащи от SWOT анализа. Те са съобразени с целите на политиката в съответните сектори. И през следващия период, обвързаното с производството подпомагане се насочва към приоритетните в земеделието сектори „Плодове и зеленчуци“, „Животновъдство“ и „Протеинови култури“. Целта е засилване на пазарната ориентация и повишаване на конкурентоспособността им.

Производителите на плодове ще получават обвързана подкрепа за трайните насаждания, включени в Регистър на трайните насаждения, за определения период на плододаване и след доказване на реализираната продукция. Производителите на десертно грозде ще бъдат подпомагани за насаждения, включени в определена сортова листа.

В обхвата на обвързаната подкрепа за оранжерийна продукция за първи път са включени и трайните насаждения ягоди и малини. Целта е повишаване на конкурентоспособността на тези култури. За да получат подпомагане по схемата земеделските стопани трябва да са реализирали минимални и средни добиви, определени  за всеки вид култура.

При подпомагането, насочено към производителите на зеленчуци, се въвеждат изисквания за използване на стандартни и/или сертифицирани семена. Предлага се условие за напояване на площите, на които се отглеждат заявените за подпомагане зеленчуци.

За производителите на картофи се въвежда и изискване за регистрация в Българска агенция по безопасност на храните, съгласно Закона за защита на растенията.  На заявените площи за подпомагане също следва да се извършва напояване и да са спазени всички агротехнически мероприятия.

В рамките на седмото заседание на ТРГ се предвижда са разгледани и интервенциите, финансирани от Европейския фонд за гарантиране на земеделието за обвързано с производството подпомагане на доходите за зеленчуци (домати, краставици, корнишони и патладжани), пипер, плодове,  зеленчуци оранжерийно производство, протеинови култури, картофи, лук и чесън и моркови, зеле, дини и пъпеши.

 

 

Юлиана Стоичкова завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. Дълги години се занимава с печатни медии в областта на градинарството и цветарството. В agrozona.bg приоритет са й производството и пазарите на плодове и зеленчуци, лозарството и винарство, пазарът на земя и хоби градинарството.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА