Без доказване на мляко и месо с фактури по обвързаната подкрепа

Павлина Георгиева
Павлина Георгиева
4 Минути

Ако ЕК приеме предложението за промени в Стратегическия план, реализацията на мляко и месо по обвързаната подкрепа за животни, ще се доказва само с договор с първи изкупвач, с регистрация по Наредба 26 (ако сами преработватe продукцията си), или с регистрация като преработвателно предприятие (ако има затворен цикъл на производство). 

“През 2019 година службите на Комисията направиха одит в България във връзка с прилагането на интервенциите за обвързана подкрепа за животни. Финалният доклад от този одит получихме в началото на февруари 2024 година. Службите на Комисията считат, че нивото на контрол на ниво животно за доказване на реализация на продукция не може да бъде осъществен по ефективен начин и затова препоръчва на България да опрости начина на контрол и прилагане на тези интервенции. Във връзка с това направихме няколко работни групи със сектор животновъдство, като  дискутирахме най-различни предложения за това как можем да опростим този процес”. Това заяви Аделина Стоянова, директор на дирекция „Директни плащания“, МЗХ по време на Десетата национална среща на земеделските производители в България, организирана от АЗПБ.

В крайна сметка предложението, което е изпратено откъм Европейската комисия е следното:

За млечни крави и биволи

Единственото изискване, което е свързано с реализация на продукция, е фермерите да разполагат или с договор за първи изкупвач или да имат регистрация по Наредба 26, ако сами си преработват продукцията или да имат регистрация като преработвателно предприятие, ако са със затворен цикъл на производство. Тези документи трябва да са валидни в периода от 1 октомври на предходната  година до 30 септември на текущата година. Това е първата точка към опростяване прилагането на интервенциите. Ако в рамките на 2024 г. Комисията приеме това предложение, ние няма да търсим от фермерите фактури за реализация на количество, нито ще ги обвързваме с конкретни количества, които следва да се са реализирали.

Няма ограничение с кого да се сключват договорите, нито се изискват конкретни количества. Продук;ията може да бъде реализирана там, където производителят получи най-добра цена.  

Месодайни крави

За месодайните крави реализация на продукция ще отчитаме чрез ветеринарно-медицински свидетелства движение на животни, които могат да бъдат предназначени за клане, за износ, продажба в други стопанства, като тези движения на животни, тази реализация трябва да са в периода на стопанската година – 1 октомври на предходната  година до 30 септември на текущата година

По отношение на овцете и козите ситуацията е идентична

Овцете, които са от породи за мляко е необходимо да представят документи за реализацията на млякото, договор с първи изкупвач, удостоверение по Наредба 26,  ако сами си преработват продукцията или ако са в затворени цикъл на производство – удостоверение от тяхното предприятие.

По отношение на породите,  които са месодайни, това, което ще проверяваме автоматично през системата са ветеринарно медицински свидетелства за движение на животни. И при месодайните животни, както и при млякото, нямаме количество измерител за брой животни, които да бъдат предадени за кланица или продадени за доотглеждане в други стопанства.

Отново обръщам внимание, че това е предложение, което в момента комуникираме със службите на Комисията и все още нямаме окончателно становище за приложеността на това нашия предложение.

Павлина Георгиева завършва Факултета по журналистика на СУ „Св. Климент Охридски“. В Аgrozona приоритет са й биологичното земеделие и здравословните храни, розопроизводството, пчеларството, ловът и риболовът.

РЕКЛАМА

ВИДЕО

Свали мобилното приложение Farm Check и се увери в произхода на над 75 000  хранителни продукти.

Реклама

Реклама

Последни

Седмичен бюлетин

Запиши се за седмичния бюлетин на Агрозона.

Моля изчакайте секунда ...

Благодарим ви, че се регистрирахте!

Реклама

Реклама

РЕКЛАМА